Jak założyć struny do ukulele?

Jak założyć struny do ukulele?

Ukulele należy do rodziny instrumentów strunowych szarpanych i podstawowa wersja ma cztery struny, chociaż występują również rodzaje z sześcioma lub ośmioma. Ukulele przypomina mini wersje gitary klasycznej, ale nie tylko taką budowę posiadają. Jakie struny do ukulele będą najlepsze? Jak prawidłowo zamocować je na instrumencie? Sprawdź!

Jak krok po kroku założyć struny na ukulele?

W internecie jest bardzo duża oferta strun przeznaczonych dla tego rodzaju instrumentu, jednak jakie struny na ukulele wybrać? Różnią się one od siebie grubością, a także materiałem, z którego są wykonane. W zależności od stopnia zaawansowania grania na instrumencie powinno się wybrać odpowiedni rodzaj strun: metalowe struny do ukelele sprawdzają się dla bardziej zaawansowanych muzyków. Dla początkujących zalecane jest korzystanie ze strun nylonowych.

Nauka gry na metalowych strunach może okazać się bardziej bolesna dla palców niż na nylonowych. Dla trochę bardziej doświadczonych istnieją jeszcze koncertowe struny dla ukulele. Oczywiście najlepiej samemu sprawdzić, jakie będą idealne do gry dla Ciebie. Struny nie są uniwersalnym narzędziem pasującym na każde ukulele — wybiera się je pod względem rodzaju instrumentu. 

Wymianę strun można wykonać samodzielnie, gdyż nie jest to bardzo skomplikowany proces — oczywiście można to zrobić u lutnika lub w sklepie muzycznym jednak za taką usługę w sklepach stacjonarnych należy uiścić opłatę. Mimo tego, że koszt nie jest wysoki, jednak z biegiem czasu może stać się irytujące, a dokładniej mówiąc dojazd i oczekiwanie na wykonanie usługi. Jeśli jesteś zainteresowany wymianą strun po zakupie ukulele to sprawdź naszą usługę dotyczącą zmiany strun w ukulele

Jak założyć struny na ukulele?

Proces wymiany strun w instrumencie składa się z kilku kroków, które zawsze trzeba wykonywać bardzo dokładnie, aczkolwiek z biegiem czasu proces ten nie będzie zajmował już tak wiele czasu. 

Pierwszym krokiem jest usunięcie starych i zniszczonych strun, aby to zrobić należy najpierw je rozwinąć z drążka stroikowego, który znajduje się w górnej części instrumentu. Najlepiej zacząć od strun, które umieszczone są na drążkach skierowanych do góry w czasie grania — należy obracać nimi zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu całkowitego ich rozwinięcia. Natomiast te skierowane w dół trzeba robić to w przeciwnym kierunku do wskazówek zegara i delikatnie wyciągnąć sznurki z otworów na kołki. 

Kolejnym krokiem jest rozwiązanie węzła z mostka, by uwolnić struny. Jeśli instrument posiada mostek z kołkami, należy wyciągnąć je, żeby umożliwić wyjęcie strun — natomiast w mostku dyszlowym należy poluźnić końce od dołu, aby następnie poluzować węzły i wyjąć delikatnie struny. 

Po zdjęciu wszystkich strun ukulele powinno się wyczyścić, ponieważ brak strun umożliwia dokładne wyczyszczenie podstrunnicy. Warto sprawdzić, czy pod mostem nie zgromadził się brud. 

Jeśli ukulele posiada kołki to należy zawiązać węzły na strunie, natomiast jeśli ma patyki na mostku powinno się zrobić węzeł na końcu struny, by uniemożliwić się jej przesuwanie. Węzeł musi być jak najbliżej końca, a następnie należy wcisnąć trzpień mostu na węzeł — może to wymagać sporo siły od użytkownika. W ukulele, które posiada zwykły mostek strunę należy przeciągnąć przez otwór w nim, a później zrobić węzeł na strunie, a jej krótszy koniec pociągnąć w stronę dna instrumentu. Krótszy koniec należy zawinąć wokół pętli i pociągnąć strunę by ją zabezpieczyć. 

Po założeniu strun na mostku należy je poprowadzić prosto przez gryf uważając, by się nie poplątały — zalecane jest, by to działanie wykonywać po kolei. Strunę należy przełożyć przez odpowiedni dla niej otwór w strojeniu, który znajduje się na gryfie, a następnie dwukrotnie zawinąć go na nim poniżej linii struny — nie zapominając o jej naprężeniu. Czynność tą powtarzamy, aż do włożenia wszystkich strun w ukulele, a kolejność umieszczania ich nie ma większego znaczenia, jednak trzeba pamiętać o umieszczeniu ich w odpowiednim stroiku dla niej. 

Strojenie ukulele może nastąpić dopiero po zakończeniu tego procesu w całości. Warto zacząć dostrajanie od górnych drążków, które należy kręcić w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara, a dolne zgodnie z ruchem wskazówek. Po otrzymaniu prawidłowej tonacji można cieszyć się nastrojonym instrumentem. Nowe struny mogą potrzebować częstszego dostrajania.

Wskazówki dotyczące zakładania strun na ukulele

Trudno określić konkretny termin, w którym trzeba wymienić struny w ukulele, bo składa się na to wiele czynników. Zaawansowani muzycy, którzy codziennie korzystają z instrumentu wymieniają je raz na 3 miesiące lub częściej, natomiast jeśli gra na ukulele jest rzadsza, na przykład raz na tydzień lub dwa to śmiało można wymienić struny raz na 8-12 miesięcy. Oczywiście jeśli struna pęknie to wiadome jest, że należy ją zmienić, ale jak rozpoznać, że niepęknięte struny są już do wymiany? Dla fachowego ucha nie trudno zauważyć, że brzmienie ukulele stało się płytkie, wręcz matowe, a ponadto na powierzchni strun widać ślady zużycia. Metalowe struny posiadają specjalną owijkę, która z biegiem czasu ulega przebarwieniu, a później uszkodzeniu. 

Jeśli występuje problem w usunięciu strun — zarówno z drążka strunowego jak i mostka — można je przeciąć obcinaczką do paznokci, dzięki takiej metodzie usunięcie ich z ukulele nie będzie już dłużej problematyczne. 

Ciekawym pomysłem na wyczyszczenie instrumentu jest dodaje kilku kropli olejku cytrynowego lub specjalnego płynu do polerowania drewna na miękką szmatkę i wyczyszczenie ukulele — taki zabieg doda mu odpowiedniego połysku. 

Gdy zawiązany węzeł na strunach ciągle się rozwiązuje można zastosować podwójny supeł, jednak jeśli i to nie daje efektu warto zainwestować w droższe struny, które są lepiej wykonane i dużo łatwiej jest utrzymać na nich węzeł. Jeśli nie wiesz jakie struny do ukulele warto kupić, to wszystkie struny w naszym sklepie zostały przez nas sprawdzone i są godne polecenia.

Przekładanie strun przez otwór w drążku strunowym może być irytujące, dlatego też powinno się ustawić wszystkie dziurki równolegle do strun, by ułatwić sobie to zadanie. 

 

Jeśli nie chcesz grasz ciągle palcami można zakupić sobie piórko/kostkę do gry, która ułatwia uderzanie w struny nie zmieniając ich dźwięku. Małym, ale jakże istotnym urządzeniem jest stroik, który pomoże ustawić odpowiednią tonację strun. 

 

Ostrzeżenia

 

Wymiana strun w ukulele nie należy do skomplikowanych zadań, jednak trzeba je wykonać powoli i skrupulatnie. Delikatne podejście sprawia, że nie naruszy się konstrukcji instrumentu. Jeśli nie czujesz się na siłach to lepiej oddać ukulele w ręce fachowca, który wymieni struny za ciebie. Koszt takiej usługi nie jest wysoki, a Ty możesz cieszyć się prawidłowo nastrojonym ukulele z nowymi strunami. 

 

W razie jakichś nieprawidłowości w budowie instrumentu, które powstały na skutek korzystania z niego należy go oddać do lutnika — mowa tutaj o pęknięciach, odklejającym się mostku czy rozregulowanych kluczach. 

 

Trzeba pamiętać, że ukulele jest skonstruowane z drewna, które nie lubi wysoki i zbyt niskich temperatur oraz wilgotności. Dlaczego? Nagła zmiana temperatury powoduje, że drewno zaczyna pracować, w ten sposób na instrumencie mogą pojawić się wszelkiego rodzaju pęknięcia. Zakładanie strun na ukulele — podsumowanie

 

Założenie strun na ukulele składa się z kilku ważnych kroków, które trzeba wykonać bardzo skrupulatnie i delikatnie, tak by nie uszkodzić instrumentu. Zakładanie ich można poćwiczyć na tańszych zamiennikach, aby dojść do perfekcji. W internecie jest wiele filmików instruktażowych, które pomogą Ci wprowadzić w życie opisane wyżej kroki zakładania strun na ukulele. Pamiętaj, by dobrać struny odpowiednie dla danego rodzaju instrumentu, a jeśli nie jesteś pewien poproś nas o pomoc!