Cajon

Poznaj cajon – stale zyskujący na popularności bęben skrzynkowy, wywodzący się z tradycyjnej muzyki afro-peruwiańskiej! Cajony są lekkie, przenośne, a ponadto stosunkowo łatwo nauczyć się na nich grać. Szukasz instrumentu perkusyjnego, idealnego do akompaniowania ukulele czy gitarze akustycznej? Postaw na cajon z naszej oferty!


Co to jest cajon?

Cajon to instrument perkusyjny w formie prostopadłościennej skrzyni. Jego 5 ścianek zbudowanych jest z grubych arkuszy drewna, z kolei jedna, przednia, przeznaczona do gry – z cieńszego kawałka. Z tyłu pudła znajduje się otwór rezonansowy, z kolei w jego wnętrzu – naciągnięte na przednią ściankę struny. Tradycyjnie, na cajonie gra się siedząc na nim okrakiem i uderzając dłońmi w jego przednią ścianę.

Cajon dawniej i współcześnie

Cajon jest instrumentem o afrykańsko-peruwiańskich korzeniach. Bębny cajon stworzone i rozpropagowane zostały pod koniec XVI w. w Peru przez niewolników pochodzących z zachodniej i centralnej Afryki. Z czasem, dotarł również do innych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej, a także na Filipiny i do Hiszpanii. Współcześnie, muzyków grających na cajon można spotkać praktycznie na całym świecie.

Początkowo, cajon był instrumentem akompaniującym muzykę afro-peruwiańską. Następnie, na bębnach skrzynkowych zaczęli grać również wykonawcy flamenco i kubańskiej rumby. Obecnie, praktycznie każdy gatunek muzyczny eksperymentuje z cajonami – usłyszeć można je m.in. w utworach bluesowych, popowych, funkowych, rockowych, jazzowych, hip-hopowych i wielu innych! Ponadto, ze względu na wygodny transport i prostotę gry, cajony cieszą się ogromną popularnością wśród muzyków ulicznych.

Jak grać na cajonie?

Jak już wspomniano, na cajonie gra się, siedząc na nim okrakiem i uderzając dłońmi o jego przednią ściankę. Nie jest to jednak jedyna możliwość! Na cajonie możesz grać:

  • całymi dłońmi lub samymi palcami
  • szczotkami lub miotełkami perkusyjnymi
  • stopą perkusyjną – taką samą, jak w przypadku bębna basowego

Ostatnie rozwiązanie wykorzystywane jest przez muzyków, którzy chcą wkomponować cajon w większy zestaw perkusyjny – za pomocą stopy, mogą grać na nim jedną nogą. Takie ustawienie w praktyce uniemożliwia jednak tradycyjne, ręczne granie na bębnie.

Jak uderzać w cajon, by wydobyć z niego porządane dźwięki? Wyróżniamy dwie podstawowe techniki - pierwsza z nich umożliwia uzyskanie dźwięku bębna basowego, a druga - werbla. W przypadku pierwszej należy uderzać mniej-więcej ma 3/4 wysokości cajona. Jeśli chcesz na cajonie imitować werbel, uderzaj w górną krawędź ścianki uderzeniowej, używając samych palców lub połowy długości dłoni. Zaawansowani cajoniści mogą spróbować też innych technik, np. uderzania samymi paznokciami lekko poniżej tapy, co imituje brzmienie hi-hat.

Jak nastroić cajon?

Do strojenia bębna cajon wykorzystuje się śruby, które łączą tapę z siedziskiem. Podczas strojenia instrumentu nie należy jednak kręcić wszystkimi śrubami naraz - można w ten sposób utracić brzmienie werblowe instrumentu lub głębię basu. Ponadto, nie należy nigdy odkręcać zbyt mocno środkowych śrub. Strojenie cajonu powinno być zawsze rozpoczynane od skrajnych śrub, znajdujących się w narożnikach instrumentu. Na brzmienie cajonu wpływa też napięcie strun werblowych umiejscowionych w jego wnętrzu. Niektóre modele instrumentów posiadają specjalny mechanizm, umożliwiający regulowanie napięcia tych strun z zewnątrz.

Cajony w naszej ofercie

W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę cajonów marki Meinl – uznanego, niemieckiego producenta instrumentów perkusyjnych, działającego na rynku od lat 50. Nasz asortyment obejmuje zarówno cajony z serii Headliner, gwarantujące klasyczne brzmienie w atrakcyjnej cenie, jak i wiodące modele z linii Woodcraft, wyposażone w specjalny zestaw strun rezonujących.

Oferujemy również cajony sygnowane brandem Naucz się grać – solidnie wykonane, z możliwością regulacji struny werblowej oraz wyróżniające się oryginalnym, stylowym przodem z egzotycznego drewna. Ponadto, do każdego cajona NSG dołączamy pokrowiec, ułatwiający jego wygodny transport!

Chcesz kupić pewny, doskonale brzmiący cajon? Zamów bęben z naszej oferty już dziś!

Cajon

Jest 12 produktów.

Pokazano 1-12 z 12 pozycji

Aktywne filtry