Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 339,00 zł - 4 299,00 zł

Marka

Marka

Gitary

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z grą na gitarze? A może poszukujesz instrumentu dla zaawansowanych, który pozwoli Ci doskonalić warsztat gry? Niezależnie, czy poszukujesz gitar akustycznych czy klasycznych – znajdziesz je w naszej ofercie! Dysponujemy szeroką gamą modeli takich marek jak Richwood, Breedlove, Chateau, Nashville i Salvador Cortez, odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych gitarzystów. Sprawdź szczegóły!

Gitara to instrument, który towarzyszy nam od setek lat. Jego uniwersalność znana jest na całym świecie, bez podziału na wpływy kulturowe, religię czy preferencje polityczne. Co trzeba wiedzieć o gitarze?


Historia gitary

Pierwsze wzmianki o gitarze pochodzą z Italii i są nierozerwalnie związane z epoką renesansu. Początkowo instrument był znany tylko na Starym Kontynencie, jednak wraz z nastaniem epoki wielkich odkryć geograficznych, instrument trafił zarówno do Ameryki Północnej i Południowej, jak i do Afryki, Azji czy wreszcie Australii.

W obu Amerykach gitara bardzo mocno wpłynęła na rozwój tamtejszych kultur. Badacze sztuki z całego świata zgadzają się z tym, że związek bluesa z instrumentami gitarowymi jest właściwie faktem i nie można próbować go w żaden sposób zanegować.

Gitara nierozerwalnie była związana też z utrzymywaniem przy życiu lokalnych legend. W czasach, kiedy jeszcze nie było mass mediów, to właśnie gitara, nieodłączny instrument trubadurów czy wędrownych grup, pomagał w utrwaleniu swoich legend i przekazywaniu ich kolejnym generacjom.

Można jedynie domniemywać, że gdyby nie łatwa w transporcie, lekka, a przy tym dość wytrzymała, gitara, to do dziś wiele legend, o których śpiewali lokalni muzycy, byłoby zapomnianych. Byłaby to wielka strata zarówno dla tożsamości tych osób, jak i dla kultury w szerokim tego słowa znaczeniu.

Prawdziwy boom na granie na gitarze wiąże się z dynamicznym wzrostem popularności radio oraz kina. Szczególnie dobrze instrument odnalazł się w świecie muzyki country. Dzięki postępującemu uprzemysłowieniu, produkcja instrumentu była coraz tańsza, dzięki czemu każdy mógł sobie na nią pozwolić.

To kolejny czynnik, który zaważył na jej sukcesie. Instrumenty muzyczne zwykle postrzegane były jako drogie, dostępne tylko dla klasy średniej i wyższej. Doskonale widać to gdy spojrzymy na ceny fortepianów, wiolonczeli czy skrzypiec.

Gitara oferowała nie tylko niski próg wejścia, ale też uchodziła (i jak najbardziej słusznie!) za instrument, na którym może nauczyć się grać niemal każdy. Już po kilku tygodniach można było grać płynnie, co było trudne do pomyślenia w świecie instrumentów klawiszowych.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że z czasem pojawiało się wiele nowych odmian tego instrumentu. Niska cena w połączeniu z coraz dynamiczniej zmieniającymi się gustami muzycznymi i ewolucją gatunków, musiała skutkować nowymi rodzajami gitar. O których z nich warto pamiętać?

Rodzaje gitar

Na pewno warto rozpocząć od tradycyjnych gitar akustycznych. Zasadą działania jest wzmocnienie dźwięku z wykorzystaniem tak zwanego pudła rezonansowego. To prosty zabieg, który eliminuje konieczność stosowania dodatkowych wzmacniaczy.

Bardzo często spotykamy się też z gitarą klasyczną, która wywodzi się od gitary barokowej, której rozwój z biegiem czasu doprowadził do pewnego rozłamu. Jednocześnie obok sobie funkcjonowała gitara hiszpańska oraz gitara angielska, która z biegiem czasu zyskała sobie sporą popularność.

Nieco paradoksalnie, wiele dobrego dla rozwoju instrumentu zrobił Hiszpan: Francisco Tarrega. Zwiększył on menzurę, zmodyfikował kształt pudła rezonansowego, a także udoskonalił żebrowanie. Tarrega podłożył też fundamenty pod stosowanie strun nylonowych w miejsce jelitowych.

Odrębną gałęzią rozwoju gitary klasycznej jest gitara akustyczna. Jej największym wyróżnikiem są metalowe struny, co pozwoliło instrumentowi zaoferować zupełnie nową gamę dźwięków. Gitara akustyczna ma też powiększone pudło rezonansowe oraz lepiej radzi sobie z partiami solo.

Fani cięższej muzyki zapewne nie wyobrażają sobie ekosystemu gitar bez popularnego elektryka. Kluczem do wdrożenia tego rodzaju instrumentów na rynek było połączenie instrumentu z dedykowanym wzmacniaczem i przetwornikiem. Muzyka grana na elektrykach znacznie różni się od tej, jaką oferują klasyczne gitary.

Inne rodzaje gitar, to:

  • gitara elektroakustyczna,
  • gitara basowa,
  • gitara basowa akustyczna,
  • gitara wielogryfowa.

Gitary akustyczne i klasyczne

Jedną z głównych różnic są oczywiście struny gitar. Akustyki mają struny wykonane z tworzywa metalowego, na których gra się z wykorzystaniem specjalnej kostki. Gitary klasyczne już od drugiej połowy XX wieku bazują na strunach nylonowych, które ostatecznie wyparły struny jelitowe.

Akustyki wyróżniają się też większym gryfem. Różnice między tymi dwoma rodzajami instrumentów dotyczą też takiego obszaru, jak pudło rezonansowe. Praktyczną ciekawostką, która wyróżnia oba te instrumenty, jest też waga. W zdecydowanej większości przypadków klasyczna gitara jest lżejsza.

Pierwsza gitara — klasyczna czy akustyczna?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Z jednej strony gitary klasyczne pozwolą na nauczenie się podstaw gry nieco szybciej, bo są instrumentami nieco bardziej przyjaznym dla początkujących adeptów muzyki i instrumentów szarpanych.

Z drugiej strony panuje przekonanie, jakoby dobrze nastrojona gitara akustyczna wybacza więcej. Oczywiście, nauka gry wymaga tu nieco więcej uwagi i zaangażowania, jednak bogata gama dźwięków oraz atuty, jakie daje stosowanie kostki, również trzeba wskazać.

Gitary elektroakustyczne

Główną różnicą między tą gitarą a klasycznym elektrykiem jest wbudowany dodatkowy przetwornik, dzięki któremu można podpiąć ją do wzmacniacza. Gitara elektroakustyczna, pod wieloma względami jest to więc hybryda między gitarą elektryczną a akustyczną.

Trudno nie dostrzec wielu zalet takiego rozwiązania. Jeśli chcemy specjalizować się w wielu różnych rodzajach gry na gitarze, jest to jeden z najciekawszych instrumentów, jakie możemy kupić. Nie da się jednak nie dostrzec tego, że zwykle są to urządzenia nieco droższe.

Gitara: jak wybrać swoją pierwszą?

Zawsze warto dokładnie zważyć swoje opcje i poznać rynek. Czasem może okazać się, że gitara, jaką chcemy kupić, to jedynie chwilowa zachcianka, a na przykład o wiele lepiej wykorzystamy elektryka, który może i jest sprzętem nieco droższym, jednak lepiej oddaje nasze gusta muzyczne.

Osoby, które „po prostu” chcą nauczyć się grać na gitarze, zawsze mogą rozważyć inwestycję w gitarę klasyczną. To ponadczasowy instrument, który łączy w sobie wszystkie zalety instrumentów szarpanych. Jest lekki, mobilny, a nauka gry na nim nie powinna sprawić Wam większych problemów.

Jeśli poskromicie tę gitarę, to spokojnie można myśleć o kolejnych zakupach. Panuje opinia, że jednymi z najtrudniejszych urządzeń na start są gitary basowe, jednak to trochę zbyt daleko idący wniosek. Wiele zależy m.in. od naszej konsekwencji i od nauczyciela.

Gitary akustyczne i klasyczne w naszej ofercie

Stawiamy na jakość, która idzie w parze z atrakcyjną ceną. W naszym sklepie znajdziecie tylko te urządzenia, które osobiście przetestowaliśmy i do których mamy zaufanie. Nie ma tu miejsca na przypadek czy produkty, które walczą tylko ceną, która wcale nie idzie w parze z jakością.

W naszej ofercie znajdziecie też akcesoria do gitar, w tym pokrowce i struny, czyli dwa kluczowe akcesoria, bez których zabranie ze sobą gitary w plener będzie problematyczne. Zachęcajmy Was do zaufania naszemu doświaczeniu — o gitarach wiemy praktycznie wszystko!

Gitary

Jest 135 produktów.

Pokazano 1-12 z 135 pozycji

Aktywne filtry

Porozmawiaj na WhatsApp!