Efekty gitarowe

Efekty gitarowe – co to właściwie jest, do czego służą, jak działają, jakie wybrać i jak ich używać? Takie pytania załoga Nauczsiegrac.pl słyszy praktycznie codziennie. Efekty gitarowe są urządzeniami pozwalającymi na wzbogacenie brzmienia gitary o różne, unikatowe zjawiska. W naszym sklepie internetowym znajdziesz efekty gitarowe, wzmacniacze gitarowe z efektami oraz liczne akcesoria. Zapewniamy pomoc w doborze rozwiązań. Doradzamy zarówno osobom początkującym, jak i profesjonalnym muzykom.


Czym są efekty gitarowe?

Efekty gitarowe to kompaktowe urządzenia elektroniczne, służące do przetwarzania i modyfikacji dźwięku. Stosowane są zazwyczaj do gitary elektrycznej. Wzbogacają brzmienie instrumentu o różnorodne efekty dźwiękowe. Dzięki efektom gitarowym, gitarzysta ma szansę eksperymentować z rozmaitymi stylami muzycznymi i tworzyć unikatowe brzmienia. Efekty gitarowe są powszechnie wykorzystywane w muzyce rockowej, jazzowej, metalowej i bluesie. Ze względu na kształt prostopadłościanu, efekt gitarowy potocznie nazywany jest „kostką”.

Jakie są rodzaje efektów gitarowych?

Wiesz już, czym są efekty gitarowe. Teraz poznasz ich popularne rodzaje. Efekty gitarowe poszczególnych typów posiadają swojego unikatowe funkcje i w odmienny sposób wpływają na brzmienie instrumentu.

  • Kompresor – klasyczny efekt studyjny, służący do zawężania zakresu dynamicznego gitary. Podbija i wyrównuje sygnał.
  • Distortion (zniekształcenie) – efekt gitarowy distortion odpowiada za charakterystyczne, metaliczne, agresywne brzmienie gitary.
  • Overdrive (przester) – efekt podobny do powyższego, ale mniej agresywny, a bardziej ciepły w brzmieniu. Ma dawać wrażenie użycia przesterowanego wzmacniacza lampowego.
  • Fuzz – efekt gitarowy będący prekursorem efektów overdrive i distortion. Zapewnia ziarniste i skompresowane brzmienie. Wynalazek amerykańskiego inżyniera dźwięku G. Snoddy’ego zakończył erę uszkadzania membrany głośnika.
  • Wah-wah (kaczka)- efekt odpowiadający za charakterystyczne dźwięki wah-wah czy quack. Znajduje szerokie zastosowanie w muzyce funkowej, rockowej i bluesowej. Uwielbiany m.in. przez Jimi’ego Hendrixa.
  • Reverb (pogłos) – efekt symulujący naturalne odbicia dźwięku w różnego typu przestrzeniach. Zapewnia głębię i przestrzenność brzmienia gitary.
  • Chorus (chór) – uzyskiwany przez zmieszanie sygnału bezpośredniego z sygnałem opóźnionym. Prowadzi do subtelnego podwojenia/wytłuszczenia dźwięku.
  • Flanger - odmiana chorusa. To jeden z najstarszych efektów. Wykorzystywany był m.in. przez Jimi’ego Hendrixa i The Beatles. Charakteryzuje się krótszym czasem opóźnienia sygnału. Zapewnia kosmiczne, „mokre” brzmienie.
  • Delay – efekt echa uzyskiwany przez dodanie opóźnień do dźwięku gitary. To jeden z najpopularniejszych efektów gitarowych. Zapewnia bardziej przestrzenne i gęste brzmienie. Czas opóźnienia i ilość powtórzeń gitarzysta może regulować.

To tylko kilka przykładów efektów gitarowych. Na rynku istnieje ich znacznie więcej. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i stylu gry.

Warto wspomnieć jeszcze o multiefektach. Multiefekt zawiera w jednym urządzeniu wiele mniej i bardziej popularnych efektów. Gitarzysta zyskuje więc ogromne pole do popisu. Może w dowolny sposób ustawiać kolejność efektów gitarowych w łańcuchu, łączyć je i zapisywać. Dostępne multiefekty różnią się funkcjonalnością, a tym samym – ceną.

Jak działają efekty gitarowe?

Działanie efektów gitarowych polega na modyfikacji (w różny sposób) sygnału dźwiękowego pochodzącego z gitary w celu uzyskania pożądanego brzmienia.

Jak używać efektów gitarowych?

Efekty do gitary wymagają podpięcia. Od kolejności ich wpięcia zależy brzmienie gitary. Bardzo ważny jest także odpowiednio dobrany zasilacz do efektów gitarowych. Nieprawidłowo podłączony efekt może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, jaki zasilacz do efektów gitarowych będzie w Twoim przypadku najlepszy.

Dlaczego warto zamówić efekty gitarowe na Nauczsiegrac.pl?

Na Nauczsiegrac.pl znajdziesz efekty gitarowe, które w swojej klasie cenowej nie mają sobie równych pod względem jakości wykonania i brzmienia. Oferujemy także kompaktowe i wszechstronne multiefekty w rozsądnych cenach, wzmacniacze gitarowe z efektami, kable do efektów gitarowych gwarantujące doskonały dźwięk oraz wiele innych, przydatnych akcesoriów. Jesteśmy muzycznymi pasjonatami! Chętnie doradzimy Ci, w jakiej kolejności, w jaki sposób i gdzie wpiąć wybrane efekty. A jeśli znalazłeś gdzieś ciekawy schemat efektu gitarowego, z przyjemnością o nim porozmawiamy.

Efekty gitarowe

Aktywne filtry