Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

 • 129,00 zł - 2 930,00 zł

Marka

Marka

Ukulele

Chcesz rozpocząć naukę gry na ukulele, a może szukasz nowego instrumentu do swojej kolekcji? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – w poniższym dziale znajdziesz ukulele o wszystkich, popularnych rozmiarach i kształtach, dostępne w różnorodnych stylistycznie wariantach. Niezależnie, czy jesteś profesjonalnym ukulelistą czy początkującym amatorem – w naszym sklepie internetowym z pewnością znajdziesz dopasowany do swoich potrzeb instrument, a co najważniejsze będzie to ukulele po naszej selekcji czyli świetne brzmienie, dobre strojenie i brak brzęczenia. Niestety w dzisiejszych czasach co drugi instrument jest źle wykonany, dlatego selekcja ukulele jest tak istotna przed wprowadzeniem do sprzedaży.


Ukulele – jak wygląda i z czego powstaje?

Ukulele to niewielki instrument strunowy, zaliczany do instrumentów strunowych szarpanych. Ukulele najczęściej ma 4 struny, rzadko spotyka się warianty z sześcioma bądź ośmioma strunami. Ukulele wykorzystuje się głównie w grze akompaniującej, przeważnie gra się na nim palcami, chociaż do gry można wykorzystywać też specjalne kostki filcowe lub skórzane.

Klasyczne ukulele swym kształtem przypominają małe gitary, jednak forma ta ma w głównej mierze znaczenie historyczne i estetyczne. Z tego też względu ukulele produkowane są również w tzw. kształtach alternatywnych. Najbardziej znany jest kształt ananasa stworzony przez Samuela Kamakę w 1927 roku. Do innych kształtów alternatywnych zalicza się m.in. kwadrat czy formę przypominającą wiosło.

Pochodzenie ukulele

Ukulele powstało w latach 80. XIX w. na Hawajach. Pierwsze ukulele stworzone zostały przez portugalskich imigrantów, zamieszkujących archipelag i silnie wzorowane były na instrumentach wywodzących się z ich rodzinnego kraju. Jednym z pierwszych źródeł pisanych, w którym pojawia się słowo „ukulele” jest katalog instrumentów wydany przez Metropolitan Museum of Art w 1907.

W katalogu wyróżnione zostały dwa pierwotne warianty instrumentu muzycznego ukulele – pierwszy z nich wymiarami zbliżony był do współczesnego sopranu, z kolei drugi – do rozmiaru tenorowego. Powszechnie przyjmuje się, że pierwsze ukulele miały rozmiar sopranowy, z kolei większe ukulele koncertowe i tenorowe w swojej współczesnej formie pojawiły się w latach 20. XX w. Ukulele barytonowe to lata 40., z kolei ukulele basowe to współczesny wynalazek zaprezentowany po raz pierwszy w 2014 roku.

Z czego wykonuje się ukulele?

Tradycyjne ukulele powstawały z drewna z drzewa koa, endemicznego rodzaju akacji, występującego na Hawajach. Obecnie, najdroższe egzemplarze ukulele wykonuje się w całości litego, twardego drewna szlachetnego gatunku takiego jak np. mahoń, z kolei tańsze instrumenty powstają ze sklejki, ewentualnie ich płyty rezonansowe wykonane są z litego drewna, najczęściej świerkowego. Coraz większą popularnością cieszą się również ukulele, których pudła rezonansowe stworzone są z różnorodnych tworzyw sztucznych – modele te wyróżniają się wyższą wytrzymałością oraz często, również cieplejszym i głębszym brzmieniem.

Dlaczego warto kupić ukulele?

Ukulele przeżywa renesans swojej popularności – te niewielkie instrumenty strunowe, powstałe blisko 150 lat temu zachwycają kolejne pokolenia swym charakterystycznym brzmieniem, poręcznymi rozmiarami i łatwością gry. Rozmiar, kształt, materiał – te czynniki wpływają bezpośrednio na zastosowanie, brzmienie i komfort grania na instrumencie. Z dalszej części poradnika dowiesz się, jakie parametry powinno mieć Twoje idealne, pierwsze ukulele oraz poznasz odpowiedź na tytułowe pytanie - jakie ukulele wybrać?

Jakie ukulele wybrać na początek? Zacznij od wyboru rozmiaru!

Pierwsze na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze ukulele, to jego rozmiar. Odpowiedniej wielkości instrument dopasowany do wzrostu ukulelisty gwarantuje odpowiednią wygodę gry oraz znacząco ułatwia naukę. Zbyt duże lub zbyt małe ukulele na początek może zniechęcać do tego instrumentu – sprawdź więc, czy w Twoim przypadku optymalnym wyborem będzie sopran, rozmiar koncertowy czy tenorowy!

Czym różnią się poszczególne rozmiary ukulele?

Rozmiar ukulele mówi nam o wielkości instrumentu, a także o jego głośności i skali, dzięki niemu wybierzesz dla siebie idealne pierwsze ukulele. Do tradycyjnych wariantów zalicza się rozmiar sopranowy, koncertowy i tenorowy – poniżej prezentujemy najważniejsze ich cechy:

Rozmiar Długośćinstrumentu Menzura(czynna długośćinstrumentu) Liczbaprogów Skala Typowestrojenie
sopranowy 53 cm 33 cm 12-15 C4-A5 (C6) G4 C4 E4 A4
koncertowy 58-61 cm 38 cm 15-18 C4-C6 (D#6) G4 C4 E4 A4
tenorowy 66-67 cm 43 cm 17-19 G3-D6 (E6)

G4 C4 E4 A4("wysokie G")G3 C4 E4 A4("niskie G")

Jak widać, ukulele o typowych rozmiarach różnią się przede wszystkim swoją wielkością – wbrew nazwom, sugerującym wyższe (sopranowe) bądź niższe (tenorowe) brzmienie, strojone są tak samo, a różnica w ich wybrzmiewaniu wynika przede wszystkim z rozmiaru pudła rezonansowego. Małe, sopranowe ukulele wybrzmiewa krótko i jest cichsze w porównaniu z pozostałymi rozmiarami. Wydawane przez nie dźwięki brzmią jednak najbardziej „klasycznie”. Ukulele koncertowe to kompromis między małym sopranem, a głośnym tenorem – wybrzmiewa dłużej, niż rozmiar sopranowy, będąc jednocześnie bardziej poręcznym, niż rozmiar tenorowy, zachowując nadal klasyczne klimatyczne brzmienie ukulele z trochę głębszym wydźwiękiem. Ukulele tenorowe jest najgłośniejsze, wybrzmiewa najdłużej, jednak przez stosunkowo duże rozmiary jest mniej wygodne w transporcie i użytkowaniu. To, co także różni poszczególne rozmiary ukulele, to cena – im mniejszy wariant, tym jest on tańszy.

Jaki rozmiar ukulele wybrać?

Jednym z najczęściej polecanych rozmiarów ukulele dla początkujących jest sopran. Zdecydowanie będzie on optymalnym wyborem dla:

 • dzieci,
 • dorosłych o drobnych dłoniach,
 • osób niższych, niż 165 cm,
 • wyższych osób, o wzroście do 175 cm (osobom powyżej 175 cm wzrostu polecamy jednak już rozmiar koncertowy ze względu na o wiele większy komfort trzymania i grania).

Co sprawia, że ukulele sopranowe jest stosunkowo uniwersalnym instrumentem, odpowiednim dla wielu, początkujących ukulelistów? Z pewnością do sięgnięcia po sopran zachęca jego najbardziej kanoniczne, charakterystyczne brzmienie oraz niska, w porównaniu z innymi rozmiarami ukulele, cena. Sopran jest mały, a więc poręczny i łatwy w transporcie – jeśli więc chcesz uczyć się gry na ukulele nie tylko w domu, ale na również na kursach czy warsztatach, z sopranem zdecydowanie łatwiej będzie Ci na nie dojechać! Inną zaletą tego rozmiaru jest jego popularność – na rynku znajdziesz wiele modeli, wykonanych z różnorodnych materiałów, w tradycyjnych i alternatywnych kształtach, z różnych półek cenowych. Ponadto, jeśli nauczysz się grać na małym sopranie, „przesiadka” na większy rozmiar ukulele nie będzie dla Ciebie problemem – zdecydowanie trudniej zamienić większy model na mniejszy.

Ukulele sopranowe nie sprawdzi się jednak w przypadku każdego początkującego muzyka. Osoby o grubszych bądź dłuższych palcach, podobnie jak ukuleliści wyżsi niż 175-185 cm, powinni rozpocząć swoją przygodę z tym instrumentem od rozmiaru koncertowego, a nawet tenorowego! Rozmiar koncertowy może być lepszym wyborem już w przypadku osób wyższych niż 170 cm, lub tych które już grają np. na gitarze i ukulele będzie dla nich fajnym dodatkiem. Z kolei muzycy o wzroście powyżej 185 cm powinni postawić na rozmiar koncertowy, a nawet tenorowy ze względu na długie ręce i palce użytkownika. Absolutnie odradzamy dla bardzo wysokich osób rozmiar sopranowy, który wyglądał będzie w rękach takiej osoby jak malutka niezbyt wygodna zabawka na której taka osoba nie będzie miała komfortu i przyjemności z grania.

Poniżej prezentujemy porównanie klasycznych rozmiarów ukulele – sprawdź, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku!

Ukulele sopranowe

Najmniejszy i najbardziej klasyczny rozmiar ukulele – od niego zaczyna większość ukulelistów. Długość menzury ukulele sopranowego wynosi zwykle 33 cm, z kolei cały instrument ma przeważnie ok. 53 cm. Na podstrunnicy znajduje się od 12 do 14 progów.

Oto zalety i wady ukulele w rozmiarze sopranowym:

+najbardziej kanoniczne brzmienie ukulele

 krótki czas wybrzmiewania

+ poręczne – zabierzesz je ze sobą wszędzie

 dosyć małe dla osób wysokich

dzięki małym rozmiarom jest odpowiednie dla dzieci i niskich osób 

 ciasno ułożone progi utrudniają grę osobom o grubych palcach

najtańsze ukulele ze wszystkich rozmiarów

 

Ukulele koncertowe

Ukulele większe niż sopranowe, lecz mniejsze, niż tenorowe – długość jego menzury to zwykle 38 cm, podstrunnica ma od 14 do 16 progów, a cały instrument ma przeciętnie 61 cm długości. To ukulele dobre na start dla wyższych osób.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i wady ukulele koncertowych:

+ nadaje się do gry zespołowej na scenie bez nagłośnienia

– za duże dla małych dzieci

+ wygodne ukulele dla wyższych muzyków od 170 cm w górę

 mniej poręczne – nie zmieści się np. w plecaku

+ głośniejsze i dłużej wybrzmiewające, niż ukulele sopranowe

Ukulele tenorowe

Stosunkowo duże ukulele (mniejsze od ukulele barytonowego), którego długość wynosi przeciętnie 67 cm, z kolei długość menzury – ok. 43 cm. Ukulele tenorowe ma zwykle od 17 do 19 progów. Rozmiar ukulele odpowiedni dla zaawansowanych ukulelistów-solistów oraz początkujących, wysokich muzyków.

Oto zestawienie zalet i wad ukulele tenorowego:

+ bardzo wygodne dla wysokich osób

 duże i mniej poręczne w transporcie

+ bardzo głęboki dźwięk

 za duże dla dzieci

+ najgłośniejsze ukulele, o długim czasie wybrzmiewania

 stosunkowo drogie

Inne rozmiary ukulele

Poza najpopularniejszymi rozmiarami ukulele – sopranowym, koncertowym i tenorowym – na rynku znaleźć można też instrumenty mniejsze i większe. Zalicza się do nich m.in. ukulele barytonowe, ukulele sopranino i guitarlele.

Ukulele w rozmiarze sopranino ma średnio 46,5 cm długości – doskonale sprawdza się więc jako instrument dla najmłodszych dzieci lub ukulele przenośne, które bez trudu zmieścisz w plecaku. To, co wyróżnia je od większych wersji ukulele to strojenie – jest ono wyższe, niż standardowe, często nawet o całą oktawę.

Na przeciwległym biegunie rozmiarów ukulele znajdziesz guitarlele – czyli połączenie ukulele z gitarą. Wielkościowo zbliżone jest ono do rozmiaru tenorowego lub gitary klasycznej o rozmiarze 1/4. Ma ono 6 strun, a brzmi jak tenorowe ukulele – można je jednak nastroić również jak tradycyjną gitarę. Ten rodzaj ukulele doskonale sprawdzi się w przypadku osób, ceniących sobie oryginalne brzmienie oraz szukających instrumentu mobilnego jak ukulele, na którym można jednocześnie grać jak na gitarze.

Materiały i kształty ukulele

W przypadku pierwszego ukulele, cena instrumentu jest równie istotna, co jego brzmienie – jeśli nie masz pewności, czy ten instrument jest dla Ciebie, nie ma sensu wydawać na niego majątku, a potem żałować tej inwestycji. Z tego też względu, poszukując optymalnego ukulele na początek, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim modele ze sklejki oraz te częściowo wykonane z tworzyw sztucznych – ukulele z litego drewna są około dwukrotnie droższe niż ich odpowiedniki z tańszych materiałów. Różnica w brzmieniu litego drewna, a sklejki jest naprawdę niewielka ze względu na bardzo małe rozmiary instrumentów, więc rezonans dźwięku rozchodzi się w nich bardzo podobnie.

W gitarach lite drewno w zestawieniu ze sklejką można wyczuć, natomiast w tak małym instrumencie muzycznym jak ukulele różnice w brzmieniu będą naprawdę bardzo subtelne, dlatego też, rzadziej używa się litego drewna w produkcji ukulele.

Czy wybrać ukulele plastikowe, czy ze sklejki? Generalnie, instrumenty z drewna brzmią lepiej – cieplej, głębiej i czyściej. Te z tworzyw sztucznych są jednak znacznie bardziej wytrzymałe, więc lepiej sprawdzą się jako instrumenty podróżne czy przeznaczone dla dzieci. Ciekawym, kompromisowym rozwiązaniem są ukulele Mahilele 3.0+, których pudło rezonansowe wykonane jest z wytrzymałego tworzywa ABS, z kolei przednia płyta rezonansowa – ze sklejki drewna lipowego. Drewno gwarantuje odpowiednie, ciepłe brzmienie instrumentu, z kolei lekko wypukłe pudło z tworzywa sprawia, że ukulele jest głośniejsze, niż jego sklejkowe odpowiedniki w danym rozmiarze. Inną zaletą tych ukulele jest ich stosunek ceny do jakości – zapewniają one równie dobre, a często nawet lepsze brzmienie, niż tanie instrumenty ze sklejki.

Ukulele wykonane ze sklejki również różnią się między sobą jakością dźwięku i ceną. Z czego to wynika? Przede wszystkim, z gatunku drewna, z którego wykonana jest płyta rezonansowa. Im rzadszy, cenniejszy (i lepiej brzmiący!) materiał zastosowano do jej produkcji, tym i instrument droższy. Tańsze ukulele posiadają płytę z miększej sklejki świerkowej, z kolei droższe – z twardszych, szlachetnych odmian, takich jak heban. Niezależnie od materiału i półki cenowej warto wybrać sprawdzony, wyselekcjonowany instrument – w ten sposób unikniesz zakupu brzęczącego ukulele co w dzisiejszych czasach zdarza się niestety w co drugim egzemplarzu! Wybór ukulele bez selekcji to jak kupowanie samochodu bez zajrzenia pod maskę. A przecież nasz instrument ma pięknie grać, stroić i służyć nam przez lata!

Ostatnim elementem, na który musisz zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego ukulele jest jego kształt. Największy wybór modeli ma klasyczny kształt ósemki, z kolei drugim pod względem popularności kształtem jest ananas. Zarówno tradycyjne, jak i „ananasowe” ukulele są dobre dla początkujących. Ananas, w porównaniu z typowym modelem, oferuje cieplejsze i głębsze brzmienie, jednak ze względu na mniejszy wybór modeli może być Ci trudniej znaleźć egzemplarz wykonany z preferowanego materiału i w odpowiednim rozmiarze – niemniej jednak, poszukując pierwszego ukulele, nie odrzucaj ananasa już na wstępie - model ananasowy to zawsze rozmiar koncertowy.

Jakie ukulele dla dziecka?

Pora na podsumowanie wskazówek, pomocnych przy wyborze odpowiedniego ukulele dla dziecka. Wybierając instrument dla swojej pociechy zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • rozmiar ukulele – dla najmłodszych najodpowiedniejsze jest ukulele sopranowe, które jest małe, poręczne i ma ciasno ułożone progi, co w przypadku dzieci jest istotną zaletą – łatwiej będzie im „chwycić” poszczególne akordy.
 • materiał – lepiej, by pierwsze ukulele dla dziecka było wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak np. tworzywo ABS – mniej prawdopodobne będzie jego przypadkowe uszkodzenie przez malucha.

W przypadku dziecięcego ukulele cena jest równie istotna, co jego pozostałe parametry. Dlatego jeśli szukasz ukulele dla dziecka, polecamy w szczególności instrumenty marki Mahilele w rozmiarze sopranowym. Ich pudło wykonane jest z odpornego tworzywa sztucznego, z kolei płyta rezonansowa to zapewniające odpowiednie brzmienie drewno. Ukulele Mahilele przyozdobione są różnymi, barwnymi wzorami, np. motywem ptaka, więc również wizualnie powinny przypaść do gustu Twojemu dziecku. Ukulele Mahilele 3.0+ dostępne jest w czterech seriach (Colors, Art, Pictures i Wood).

Ukulele dla dziecka warto uzupełnić o kolorowe struny, które ułatwią mu naukę gry na tym instrumencie i bardziej zachęcą do ćwiczeń.

Dostępne na nauczsiegrac.pl modele kolorowych strun DR MultiColor i Aquila Kids zachwycą Twoją pociechę i Ciebie również.

Jakie ukulele wybrać?

Zastanawiasz się jakie ukulele wybrać i nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, zapraszamy do lektury naszego poradnika! Dowiesz się, jak dopasować odpowiedni rozmiar instrumentu do swojego wzrostu, jakie ukulele będzie najlepszym wyborem dla dziecka, a także poznasz ceny ukulele dla początkujących.

Najpopularniejsze kształty ukulele

Standardowe ukulele swym kształtem przypomina małą gitarę. Klasyczne pudło rezonansowe o kształcie „ósemki” jest przede wszystkim wyrazem tradycji – ze względu na małe rozmiary ukulele, nie wpływa ono na poprawę jego ergonomii, jak ma to miejsce w przypadku gitar. Z tego też względu, dużą popularnością cieszą się kształty alternatywne, takie jak np. „ananas”, zaprojektowany w 1916 r. przez Sama Kamakę. Ukulele swą formą może przypominać również inne instrumenty, m.in. bałałajkę czy lutnię.

Ukulele wiodących marek

W naszej ofercie znajdziesz ukulele takich producentów jak OrtegaMahilele, Chateau czy Mahimahi. Wyróżniają się one czystym brzmieniem i łatwością strojenia – żaden z modeli tych marek nie brzęczy! Poza instrumentami marki Mahilele, wszystkie oferowane ukulele wykonane są z różnych gatunków naturalnego drewna. Ukulele Mahilele posiadają pudło rezonansowe z wytrzymałego tworzywa ABS, dzięki czemu są w szczególności polecane na plenerowe wypady.

Dysponujemy ukulele sopranowymikoncertowymi i tenorowymi, o kształcie klasycznym lub ananasa. W naszej ofercie, poza instrumentami akustycznymi, znajdziesz również ukulele elektryczne w rozmiarze koncertowym – idealne do grania na scenie!>

Każde z oferowanych przez nas ukulele jest specjalnie wyselekcjonowane i dokładnie sprawdzone – kupując ukulele w naszym sklepie masz gwarancję, że trafi do Ciebie sprawny, najwyższej jakości produkt w którym nie usłyszysz brzęczenia, ukulele będzie świetnie stroiło i brzmiało.

Niestety w dzisiejszych czasach prawie co drugie ukulele ma jakieś problemy czy to z brzęczeniem czy z intonacją, dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem instrumentu doświadczona osoba nastroiła ukulele i chwilę pograła - tak właśnie robimy w Naucz się grać. Do sklepu trafiają tylko te egzemplarze ukulele, które wybralibyśmy sami dla siebie!

Ukulele – cena.  Ile kosztuje ukulele dla początkujących?

Wiesz już, jak wybrać ukulele na początek przygody z tym instrumentem – pora na przegląd cen ukulele w różnych rozmiarach, wykonanych z różnych materiałów i o różnych kształtach. Ile kosztuje ukulele, odpowiednie dla początkującego muzyka? Na początek ukulele w rozmiarze sopranowym – najtańsze ukulele ze sklejki, gwarantujące dobre brzmienie, kupisz już za 199 zł (FlyCat C10S). Ciekawą propozycją w przedziale cenowym od 200 do 300 zł są wspomniane już, wykonane z ABS i sklejki drewna lipowego ukulele Mahilele, dostępne w różnych kolorach i z szeroką gamą wzorów. Jeśli szukasz naprawdę świetnie brzmiącego, wykonanego ze sklejki sopranu, wybierz ukulele Ortega – najtańsze modele zakupisz już za 285 zł.

Potrzebujesz większego instrumentu, w rozmiarze koncertowym bądź tenorowym? Możesz zdecydować się na jeden z wielu wariantów, wykonanych z mahoniu, świerku, orzecha czy afrykańskiego drewna zebrano. Ceny tych ukulele prezentują się następująco:

 • ukulele koncertowe FlyCat C10C - 234 zł,
 • ukulele koncertowe Korala UKC-110 - 249 zł,
 • ukulele koncertowe Mahimahi – 285 zł,
 • ukulele koncertowe Ortega – 296 do 340 zł (droższe warianty, m.in. z hebanu, w cenach do 550 zł),
 • ukulele koncertowe Ortega w kształcie ananasa – 339 zł,
 • ukulele tenorowe Mahimahi lub Ortega – 340-345 zł.

Jak widać, dobrej jakości ukulele nie musi kosztować fortuny, a szeroki wybór tańszych instrumentów sprawia, że bez trudu dobrać można instrument zarówno dla dorosłego, jak i dziecka. Ukulele - kup już teraz i rozpocznij przygodę z tym małym instrumentem muzycznym!

Ukulele

Jest 346 produktów.

Pokazano 1-12 z 346 pozycji

Aktywne filtry

Porozmawiaj na WhatsApp!