Keyboard dla początkujących - każdy może nauczyć się na nim grać!

Keyboard dla początkujących - każdy może nauczyć się na nim grać!

Keyboard dla początkujących jest często wybieranym instrumentem przez młodych miłośników muzyki. Jakie cechy powinien mieć idealny keyboard dla początkujących? Czy to prawda, że dobry keyboard na początek to spory wydatek? Sprawdźmy to!

Keyboard dla początkujących - jaki wybrać?

Keyboard dla początkujących może być zarówno modelem cyfrowym, jak i akustycznym. Te cyfrowe mają kilka wyraźnych zalet i dlatego są powszechnie polecane. Najlepsze z nich są przyjazne dla użytkownika, mają szeroką gamę dźwięków i rytmów oraz wiele funkcji, takich jak możliwość nagrywania czy edycji beatów. Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie instrumentu, będzie oczywiście cena.

Najtańsze keyboardy cyfrowe są zwykle droższe „w utrzymaniu” w dłuższej perspektywie czasowej ze względu na ich niską jakość. Jeśli chcesz kupić instrument do ćwiczeń, nie ma to większego znaczenia, ponieważ tanie keyboardy będą Ci służyć przez rok lub dwa. Jeśli jednak zamierzasz używać go hobbystycznie, w końcu będziesz musiał wymienić keyboard na lepszy, co wiąże się z wydatkami. Dlatego też lepiej już na początku przygody, kupić wersję, która zapewni odpowiednią jakość i trwałość.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, do czego będziesz używać keyboarda, jest zapoznanie się z opiniami innych użytkowników. Recenzje i oceny można znaleźć na różnych stronach czy grupach tematycznych. Można też popytać w lokalnych sklepach muzycznych. Jeśli zdecydujesz się na model akustyczny, upewnij się, że ma on dobrą jakość dźwięku!

Rodzaje keyboardów w muzyce

Na rynku dostępna jest szeroka gama keyboardów. Zobaczmy, jakie rodzaje keyboardów są dostępne na rynku.

  • Keyboardy fortepianowe: zwykle używane przez początkujących muzyków. Zwykle dostępne są jako pianina cyfrowe i akustyczne.
  • Keyboardy elektroniczne: Są to urządzenia, które symulują dźwięk instrumentów akustycznych, takich jak gitary, perkusje, organy, pianina itp.
  • Keyboardy wielofunkcyjne: można na nich programować wybrane dźwięki, a czasem nawet akordy.
  • Pady perkusyjne: Są one zwykle używane w muzyce elektronicznej.

Jak rozpocząć naukę gry na keyboardzie? - wskazówki dla początkujących

Trudno będzie Ci nauczyć się grać na keyboardzie, jeśli nie masz doświadczenia muzycznego. Możliwe, że w szkole były lekcje gry na pianinie lub grałeś na pianinie w wolnym czasie, ale żadna z tych umiejętności nie daje podstaw do rozpoczęcia nauki gry na keyboardzie. 

Trzeba znać różne nuty na keyboardzie i różne używane w zapisie melodycznym symbole. Zdobycie tej wiedzy może zająć trochę czasu, ale gdy już ją posiądziesz, będziesz mógł z łatwością grać na keyboardzie.

Początkującym trudno będzie utrzymać rytm na keyboardzie, jeśli nie są do tego przyzwyczajeni. Aby ułatwić sobie zadanie, spróbuj grać z płyt CD z muzyką lub skorzystaj z funkcji MIDI. To znacząco pomoże w przyzwyczajeniu się do rytmu gry na keyboardzie.

Dlaczego warto kupić keyboard?

Aby rozpocząć przygodę z tym instrumentem, potrzebujesz kilku rzeczy, pośród których kluczowy jest keyboard. Przyda ci się też statyw do nut. Pamiętaj o tym, że do grania muzyki można także używać komputera, ale nie będzie to to samo, co granie na keyboardzie. Komputer może odtwarzać nuty, ale nie stworzy takiej muzyki, jak ten instrument.

Dlaczego keyboard, a nie na przykład fortepian? Kluczową rolę odgrywa kryterium cenowe oraz mobilność. W tym ujęciu ten instrument oferuje o wiele więcej, niż pianino czy inny, działający na podobnej zasadzie sprzęt! 

Lista utworów do grania na keyboardzie

Zawsze dobrze jest mieć listę utworów do zagrania na keyboardzie. Pomoże to w codziennym ćwiczeniu, które jest niezbędne do grania dobrej muzyki. Ponadto lista utworów do zagrania pomoże Ci szybciej nauczyć się muzyki. Możesz skorzystać z listy utworów do grania lub stworzyć własną listę utworów.

My polecamy:

  • "Für Elise" Beethovena
  • "Happy Birthday"
  • "Twinkle, Twinkle, Little Star"

Keyboard dla początkujących — podsumowanie

Wersje cyfrowe mają kilka wyraźnych zalet w porównaniu z modelami akustycznymi i są zalecane dla początkujących. Najlepsze keyboardy są przyjazne dla użytkownika, mają szeroki wybór dźwięków i rytmów oraz wiele funkcji, takich jak możliwość nagrywania, edycji i drukowania.

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest cena. Najtańsze keyboardy cyfrowe są zwykle droższe w dłuższej perspektywie ze względu na ich niską jakość. Na rynku dostępna jest szeroka gama keyboardów. Warto wybrać taki, który łączy dobrą jakość z atrakcyjną ceną.

foto: Photo by Clayton Malquist on Unsplash

Wszystkie komentarze

Napisz komentarz