Kalimba — jaką wybrać?

Kalimba — jaką wybrać?

Nieskomplikowana budowa, piękne brzmienie zamknięte w małym instrumencie muzycznym idealne dla osób, które nie lubią się trzymać sztywnych reguł w czasie nauki gry. Jest to instrument, na którym nawet osoby niemające zdolności muzycznych są w stanie komponować piękne melodie. Co to jest kalimba i jakie są jej rodzaje? Gdzie kupić kalimbę? Sprawdź!

Ogólne informacje o kalimbie

Kalimba za tym tajemniczym słowem kryje się instrument muzyczny z grupy idiofonów szarpanych mający już ponad trzy tysiące lat. Jest bardzo popularny w Afryce skąd się wywodzi, chociaż może kryć się pod innymi nazwami, między innymi: zanza, mbira, canca, insimbi.

Budowa kalimby nie jest skomplikowana składa się tak naprawdę z trzech elementów: z litego drewna lub pudła rezonansowego, blaszek ustawionych w jednym rzędzie oraz mostka, na którym są zamocowane. Obecnie blaszki wykonane są z metalu jednak te kilka tysięcy lat wstecz były to kawałki bambusa lub trzciny. Instrument ten może mieć blaszki umieszczone nawet w dwóch lub trzech rzędach. Kalimba mająca pudło rezonansowe będzie wydać nieco głośniejsze dźwięku niż ta z litego drewna. 

Brzmienie kalimby wydobywa się poprzez wprowadzenie blaszek w drganie po ich zadarciu opuszkiem palca. Mimo tego, że instrument ma bardzo prostą konstrukcję to jego brzmienie jest przyjemne, a jakość dźwięku bardzo dobra. Można na nim grać bardzo rozbudowane melodie, nie tylko te najprostsze. Kalimby różnią się od siebie wielkością instrumentu, ilością blaszek, a także rodzajem drewna, z jakiego są zbudowane. 

Jaka kalimba dla początkujących?

Można powiedzieć, że każda kalimba będzie dobra dla początkującego muzyka, który chce się wyróżnić nie grając na najbardziej popularnych instrumentach w Europie, jednak zalecany jest wybór instrumentu, która posiada tylko kilka blaszek umieszczonych w jednym rzędzie. Dlaczego? Pomimo tego, że granie na tym instrumencie nie należy do skomplikowanych, ale warto zacząć od łatwiejszej wersji, ponieważ zbyt duża ilość blaszek lub ich rzędów może niepotrzebnie przytłoczyć użytkownika. 

Ciekawą propozycją dla początkujących jest kalimba nino, która jest zbudowana z litego drewna (przeważnie sosny) i posiada tylko 5 chromowanych blaszek w rzędzie. Nie jest ona wielkich rozmiarów, dlatego też idealnie sprawdzi się dla dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie muzyki.

Jaką kalimbę kupić dla doświadczonych?

Jeśli kalimba nie kryje przed Tobą żadnych tajemnic śmiało można zainwestować w bardziej zaawansowaną wersję. Podstawowe kalimby mają kilka blaszek, ale są też wersje gdzie jest ich kilkanaście i można na nich zagrać naprawdę dość skomplikowane melodie. Jeśli jeden rząd to dla Ciebie za mało wybierz kalimbę mającą dwa lub nawet trzy rzędy blaszek. Dzięki temu można rozwinąć się bardziej w graniu na tym instrumencie i komponować niezapomniane utwory. Nie ważne natomiast czy kupujesz ją dla dziecka czy dla wielkiego artysty chcącego łamać schematy kalimbę znajdziesz w naszej ofercie!

Jaką kalimbę kupić — podsumowanie

Jeśli chcesz nauczyć się grać na kalimbie warto najpierw kupić łatwiejszą w obsłudze wersję z mniejszą liczbą blaszek, a rozwijając się sukcesywnie można kupić bardziej zaawansowaną kalimbę. Instrument wydaje z siebie piękne brzmienie, które pozwala się zrelaksować, a ponadto nadaje się dla każdego bez względu na wiek i umiejętności muzycznych.