Jakie struny do gitary akustycznej?

Jakie struny do gitary akustycznej?

Struny należy dobrać odpowiednio do swojej gitary, ponieważ źle dopasowane mogą wyrządzić wiele szkód — oprócz tego, że mogą nie wytrzymać napięcia w danym instrumencie i pęknąć, a zbyt mocno zamontowane w gitarze akustycznej mogą uszkodzić sam instrument. Jakie są rodzaje strun gitarowych? Jak wybrać struny do gitary akustycznej? Sprawdźmy!

Jakie struny pasują do Twojej gitary akustycznej?

Wybierając struny do swojej gitary należy wybrać odpowiedni rodzaj do instrumentu. Mimo tego, że gitary nie różnią się od siebie zbytnio swoją budową to dźwiękiem już tak. Często osoby początkujące mają problem z rozróżnieniem tych dwóch instrumentów od siebie. Klasyk ma szerszy i grubszy gryf niż gitara akustyczna, a pudło rezonansowe różni się kształtem i wielkością. Ponadto w klasycznej gitarze montuje się struny nylonowe, a w akustyku stalowe/metalowe. Wszystkie te cechy wpływają na brzmienie dźwięku i jego jakość. Natomiast jeśli chodzi o technikę gry na tych instrumentach to nieznacznie się ona od siebie różni — wpływ na to ma również rodzaj granej muzyki. 

Jakie struny do gitary elektroakustycznej najlepiej wybrać? 

Jeśli posiadasz elektroakustyka to należy wybrać struny stalowe bez przewodników elektrycznych, jakie znajdują się w strunach do gitar elektrycznych. W gitarze basowoakustycznej również należy zastosować struny stalowe o odpowiedniej basowej tonacji. 

Dlaczego nie można zamontować innych strun w gitarze akustycznej? To proste! Struny nylonowe nie wytrzymają napięcia i uderzeń tak samo jak na klasyku, a ponadto zmienią brzmienie, które nie będzie już czyste i głośne. Natomiast jeśli zamontujesz struny stalowe w gitarze akustycznej to również tutaj napotkasz problem z dźwiękiem, a dodatkowo tak mocne struny mogą uszkodzić instrument. 

Jak często należy wymieniać struny w gitarze akustycznej?

Ciężko jednoznacznie określić konkretny termin zmiany starych strun na nowe, ponieważ wpływa na to wiele zewnętrznych czynników. Struny do gitary podatne są na wilgotność, temperaturę, a i częstotliwość uderzenia w nie podczas gry. Tak naprawdę wiele zależy od muzyka, ponieważ są tacy, którzy wymieniają je niemal codziennie i są i też tacy, którzy robią to raz na miesiąc. Jeśli grasz rzadko to struny można wymieniać raz na 8 miesięcy.

Nowe struny zapewniają idealne brzmienie i możliwość perfekcyjnego dostrojenia instrumentu. Jeśli jednak nie grasz zawodowo koncertów na co dzień, to wymiana strun powinna się odbyć po zauważeniu pierwszych oznak zniszczenia, a są nimi np. przebarwienia, nieczyste brzmienie, brzęczenia. Nie trzeba czekać, aż struna pęknie by ją wymienić — chociaż i są tacy amatorzy, jednak granie na starych, zniszczonych strunach nie zapewni dobrej jakości muzyki. Jeżeli chcesz wymienić struny ale boisz się tego zrobić samemu możemy to zrobić za ciebie! Sprawdź naszą usługę!

Jaką grubość strun należy wybrać do gitary akustycznej?

Struny nie tylko różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, ale również rozmiarem. Na rynku jest wiele rodzajów strun, ale jaka grubość będzie odpowiednia dla akustyka? Dostępna grubość strun do gitary akustycznej to: 11-49, 12-53/54 oraz 13-56, jednak najbardziej popularny zestaw wybierany przez muzyków to 12-53/54. Pewnie zastanawiasz się co oznaczają te liczby? Jest to grubość strun podana w calach, licząc od najcieńszej wiolinowej E (11) do najgrubszej basowej E (53/54).

Dla początkujących muzyków najlepszym wyborem będzie rozmiar 11-49, ponieważ im cieńsze struny, tym łatwiej przycisnąć je do gryfu. Mimo tego, że dźwięk będzie troszeczkę inny w porównaniu do standardowego i najchętniej wybieranego rozmiary 12-53/54 to osoba ucząca nie porani sobie zbyt mocno opuszków palców. Trzeba pamiętać, że struny są metalowe i nie ulegają łatwo presji nacisku, więc należy użyć trochę siły, by mocno je przytrzymać. 

Jeśli czujesz, że na gitarze akustycznej gra Ci się zbyt łatwo, ponieważ masz wrażenie miękkich strun, a dodatkowo brzmienie jest nieczyste i brzęczące można wybrać większy rozmiar. Natomiast, kiedy grasz na akustyku i czujesz zbyt duży opór strun na nacisk, a dodatkowo struny zbyt mocno ranią palce to zalecane jest, żeby zmienić je na rozmiar mniejszy. Pamiętaj, gra na gitarze ma być przyjemnością i nie trzeba się katować na źle dobranych strunach. 

Jakie struny należy wybrać, aby uzyskać piękne brzmienie na gitarze akustycznej?

Jeśli myślisz, że do swojej gitary akustycznej musisz wybrać tylko struny stalowe o określonej grubości to jesteś w błędzie. Dobre struny do akustyka muszą spełnić jeszcze parę innych wymagań, między innymi chodzi o ich wykonanie. Na rynku jest duży wybór strun od wielu producentów, którzy starają się ulepszać swoje produkty. Jakie struny są dobre do gitary akustycznej? Trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wyprodukowane oraz zastosowaną w nich technologię. 

Na brzmienie akustyka ma wpływ wiele czynników, między innymi stop, który został użyty do wykonania rdzenie struny lub owijki, a także ich przekrój. Zastosowanie ewentualnych przekładek ma znaczący wpływ na jakość dźwięku. 

Najczystsze brzmienie można osiągnąć dzięki strunom wykonanym ze stali nierdzewnej (lub podobnemu stopowi metalów) z owijką o przekroju okrągłym. Najczęściej wybierane są struny bronze 80/20, które wykonane są z brązu, oraz phosphor bronze, czyli struny z domieszką fosforu. 

Jak dbać o struny w gitarze akustycznej?

Gitary — i to niezależnie od rodzaju — nie lubią nagłych zmian temperatur i zbyt dużej wilgotności dotyczy to również samego instrumentu, ale także strun. Najgorszymi wrogami są brud, kurz i wilgoć, dlatego zalecane jest, by trzymać akustyka w specjalnym futerale, który zabezpieczy go przed tymi rzeczami. 

Przed rozpoczęciem gry powinno się dokładnie umyć dłonie i osuszyć je, by nie wpychać brudu lub potu w struny między owijki. Po skończeniu gry struny oraz cały instrument powinno się wyczyścić środkami, które są dedykowane specjalnie do czyszczenia gitar. Jeśli posiadasz struny powlekane to należy je przetrzeć je suchą ściereczką. Te kilka czynności pomoże Ci zadbać o gitarę akustyczną oraz struny i cieszyć się długą żywotnością oraz pięknym brzmieniem wydobywającym się z instrumentu. 

Po co są i do czego służą struny powlekane?

Obecnie na rynku można spotkać się ze strunami o wydłużonej żywotności, które pokryte są specjalną powłoką odporną na wszelkiego rodzaju brud i kurz. W porównaniu do zwykłych strun wytrzymują one około pięciu razy dłużej, ale ich cena również jest o wiele wyższa od tych podstawowych wersji. Jednak brzmienie gitary akustycznej jest nieco zmienione, a muzycy określają je jako “sterylne”, a ponadto przytłumiają dźwięki basowe.

Ta specjalna powłoka sprawia, że struna jest śliska co może nie odpowiadać wielu muzykom przyzwyczajonych do szorstkości zwykłych strun. Bronze 80/20 oraz phosphor bronze również mogą mieć pokrytą powierzchnie tym specyfikiem — kupisz je również w rozmiarze zarówno jedenastki, dwunastki, jak i trzynastki.  Struny z wydłużoną żywotnością szczególnie zalecane są osobom, którym pocą się dłonie. Dlaczego? Jak wiadomo struny są wrażliwe na wilgotność, a specjalna powłoka uchroni je przed korozją i zniszczeniem.