Jak założyć struny do gitary? - Jest to prostsze niż myślisz!

Jak założyć struny do gitary? - Jest to prostsze niż myślisz!

Czy zakładanie strun jest proste? Zdania na ten temat są podzielone. Czy istnieje uniwersalna odpowiedź na to, jak założyć struny do gitary klasycznej? A jak założyć struny do gitary akustycznej? Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o wymianie strun!

Jak zakładać struny? - Prawidłowy sposób zakładania strun w gitarze klasycznej

Na pewno słyszałeś już wiele mitów na temat zakładania strun w gitarze klasycznej.

Zanim założysz pierwszą strunę, musisz mieć szczelinowy mostek gitarowy. Jest to konieczne, aby ułatwić proces zakładania strun. Dodatkowo przydadzą się akcesoria, typu korbka do nawijania strun.

Zanim założysz struny w gitarze klasycznej, musisz wpierw zdjąć stare struny, zrobisz to najszybciej przy użyciu korbki do strun. Po zdjęciu starych strun zakładamy nowe struny zaczynając od struny najcieńszej E1.

Wykonujemy wiązanie struny na mostku, a następnie zakładamy strunę na kołek przy główce gitary i naciągamy. Jeśli nie potrafisz wiązać struny na mostku możesz skorzystać ze strun z koralikami na końcu, tzw. struna z kulką - wtedy wiązanie nie będzie potrzebne.

Po założeniu pierwszej struny i delikatnym naciągnięciu, zakładamy strunę szóstą czyli E6, następnie strunę drugą B2 lub H2 zamienne nazewnictwo i piątą A5, następnie trzecią strunę G3 i strunę czwartą D4. Po założeniu wszystkich strun i nawinięciu ich na kołki przy główce gitary, przy użyciu korbki naciągamy struny do odpowiednich dźwięków.

Jak założyć struny na gitarę akustyczną i elektryczną?

Strunę w gitarze akustycznej lub gitarze elektrycznej można założyć na dwa sposoby: na końcu siodełka lub w szczelinie siodełka. Montaż strun na końcu siodełka jest najbardziej powszechny. Zależy to od rodzaju mostka, jaki masz w swojej gitarze. Jeżeli mostek jest wyposażony w szczelinę siodełka, strunę należy zamontować w tej szczelinie.

Umieść strunę za pierwszym progiem. Przeciągnij strunę powoli przez szczelinę, a następnie powoli w dół wzdłuż szyjki gitary. Upewnij się, że struna znajduje się za siodełkiem. Jednocześnie nie wolno dopuścić, aby struna dotknęła podstrunnicy.

Kiedy dobrze jest wymienić struny w gitarze na nowe?

Ogólnie rzecz biorąc, struny w gitarze powinno się wymieniać po około roku użytkowania. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem struny brudzą się, tracą swoje brzmienie i trudniej się na nich gra. Niezależnie od tego, kiedy należy wymienić struny, należy je wymienić, zanim pękną.

Struny do gitary mogą pęknąć z wielu powodów. Może to być spowodowane tym, że jest za stara, zabrudzona, zbyt twarda dla palców lub po prostu nie nadaje się do gry. Aby stwierdzić, czy struna wymaga wymiany, należy przymierzyć nową strunę do gitary. Jeśli nowa struna jest nie do zagrania lub gra się na niej trudno, to znaczy, że nadszedł czas na jej wymianę.

Wymiana strun w gitarze - podsumowanie

W tym artykule opowiedzieliśmy o tym, jak założyć struny na gitarę. Mówiliśmy też o tym, jak zakładać struny w gitarze akustycznej i elektrycznej. Gitarę można nastroić za pomocą tunera gitarowego lub za pomocą kapoku gitarowego.

Porozmawiaj na WhatsApp!