Jak dobrze nauczyć się grać na kalimbie?

Jak dobrze nauczyć się grać na kalimbie?

Kalimba to mały instrument muzyczny z rodziny idiofonów szarpanych, który staje się coraz bardziej popularny w Europie. Pochodzi ona ze środkowej Afryki i jej początki datuje się na 3000 lat wstecz. Jej prosta konstrukcja sprawia, że każdy jest w stanie nauczyć się na niej grać. Czy warto wykupywać lekcję gry? Co można na niej zagrać? Sprawdźmy!

Jak zacząć grać na kalimbie?

Konstrukcja kalimby składa się z kawałka litego drewna lub pudła rezonansowego, kilku lub kilkunastu blaszek umocowanych na mostku. Najczęściej spotykany jest jednorzędowy instrument, ale na rynku dostępne są dwu- i trzyrzędowe wersje — chociaż te polecane są raczej dla bardziej zaawansowanych muzyków. Zatem jak grać na kalimbie?

Jest kilka sposobów gry na tym instrumencie, a każdy z nich sprawia, że wydobywany dźwięk ma piękne brzmienie. Wykonywanie melodii nie jest skomplikowane, ponieważ na blaszkach bardzo często są wygrawerowane tabulatory. W ten sam sposób zapisane są melodie i piosenki, dzięki temu nawet początkujący muzyk jest w stanie na niej zagrać. 

Aby kalimba zaczęła wydobywać z siebie dźwięki należy wprowadzić blaszki w drżenie. Każda z blaszek ma inne brzmienie, ponieważ mają różne długości oraz grubości. Najbardziej podstawowym sposobem gry na kalimbie jest uderzenie (szarpnięcie) określonej blaszki kciukiem — można zrobić to opuszkami lub paznokciami. Szarpnięcie to musi odbyć się w kierunku podstawy. 

W miarę nabrania wprawy można zastosować bardziej skomplikowane techniki grania. Jedną z nich jest dodatkowe użycie palca wskazującego, którym można szarpnąć blaszkę od spodu ku górze. Grę kciukiem można wykonywać na dwóch sąsiednich blaszkach w tym samym momencie. Oprócz wydobywania dźwięków można je też przytłumić przytrzymując blaszkę paznokciem zaraz po uderzeniu. 

Jak widać technik gry na kalimbie jest wiele, a do tego dochodzą również instrumenty, które mają więcej niż jeden rząd blaszek. Można samemu nauczyć się gry na kalimbie, oglądając filmiki instruktażowe lub kupienie książki z tabulatorami, która pomoże w graniu znanych melodii. 

Proste piosenki do nauczenia się

Tabulatury mają za zadanie ułatwienie gry na kalimbie — są one grawerowane na blaszkach i tak samo zapisane są melodie w śpiewnikach, a czytać je należy od prawej do lewej strony. W sklepach muzycznych czy internetowych można zakupić śpiewniki przeznaczone do gry na kalimbę. Instrumenty mają różną ilość blaszek, dlatego też piosenki rozpisane są odpowiednio do danego rodzaju instrumentu muzycznego. 

Na tym instrumencie muzycznym można wykonać melodie od tych najprostszych po te najbardziej skomplikowane. Dzieci mogą uczyć się piosenek takich jak “wlazł kotek na płotek” czy “Panie Janie”, ale również prawie wszystkich kolęd i pastorałek. Początkujący muzycy mogą zaskoczyć solenizanta i zagrać mu na kalimbie “Sto lat”. 

Wykonywanie piosenek na tym instrumencie muzycznym potrafi sprawić wiele radości nie tylko osobie grającej na nim, ale również słuchającym, ponieważ brzmienie kalimby jest kojące i spokojne. 

Podsumowanie

Nauka gry na kalimbie to ciekawe doświadczenie niezależnie od wieku. Instrument ten świetnie sprawdza się dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką, ale również dla dorosłych. W lekcjach gry na tym instrumencie muzycznym pomóc mogą wszelkiego rodzaju książki, śpiewnik oraz filmiki instruktażowe. Co najważniejsze nauka gry na kalimbie jest szybka i łatwa, dzieci przyjemnie spędzają przy niej czas. Dlaczego? Nie trzeba grać z nut, a ponadto można tworzyć własne kompozycje, które będą pięknie brzmiały. Granie na instrumencie, jakim jest kalimba rozwija inteligencję muzyczną, a także poprawia motorykę dłoni.