Gitara dla początkujących - jak zacząć naukę gry na gitarze?

Gitara dla początkujących - jak zacząć naukę gry na gitarze?

Chyba każdy z nas kiedyś chciał nauczyć się grać na gitarze. Bez wątpienia jest w tym instrumencie coś magicznego. Coś, co przyciąga do niego kolejne pokolenia młodych muzyków. Czy nauka gry na gitarze jest skomplikowana? Jaka gitara dla początkujących będzie najlepsza? Sprawdźmy!

Porady dla początkujących — jak wybrać gitarę?

Ten artykuł jest przeznaczony dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę gry na gitarze. Opowiemy w nim o tym, jak dokonać wyboru gitary i podam kilka wskazówek.

Po pierwsze, musisz zdecydować, czego dokładnie oczekujesz od swojej gitary? Jaki rodzaj muzyki lubisz grać? Na przykład, jeśli uwielbiasz jazz i blues, bez problemu znajdziesz gitarę akustyczną ze stalowymi strunami. Gitary akustyczne świetnie nadają się do grania akordów i akompaniamentu rytmicznego. 

Jeśli chcesz uzyskać bardziej złożone dźwięki, wybierz gitarę elektryczną. Oczywiście istnieją gitary akustyczno-elektryczne, które łączą w sobie to, co najlepsze z obu światów. I wreszcie, jeśli nie jesteś jeszcze pewien, jaki rodzaj muzyki najbardziej Ci odpowiada, kup gitarę klasyczną — w ten sposób nic nie może pójść źle!

Klasyczny, akustyczny czy elektryczny? - Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie?

Pierwsze bardzo ważne pytanie brzmi: na jakiej gitarze chcesz grać? Istnieją trzy różne rodzaje:

  • gitara klasyczna,

  • gitara akustyczna,

  • gitara elektryczna.

Gitary klasyczne są zazwyczaj najdroższe. Mają nylonowe struny, co sprawia, że są cichsze i trudniej się na nich gra. Jeśli jednak chcesz mieć gitarę klasyczną, bez problemu znajdziesz miejsce, gdzie można ją wypożyczyć i wypróbować przed zakupem.

Gitary akustyczne to prawdopodobnie najpopularniejszy typ gitar. Używa się w nich stalowych strun i są one tańsze od gitar klasycznych, ale nadal dość drogie w porównaniu z gitarami elektrycznymi. Dzieje się tak dlatego, że gitary akustyczne wymagają wzmocnienia, aby można było na nich grać na scenie lub w innym miejscu publicznym bez przeszkadzania ludziom wokół. Jeśli lubisz grać przed publicznością, to gitara akustyczna jest najlepszym wyborem.

Gitary elektryczne nie wymagają wzmocnienia, ponieważ mają wbudowane przetworniki, które przetwarzają dźwięk na sygnał elektryczny, który przechodzi przez kabel do wzmacniacza, aby wytworzyć dźwięk. Oznacza to, że są one głośniejsze od gitar akustycznych i nie potrzebują mikrofonów ani podobnego sprzętu, aby być słyszane z dużej odległości — wystarczy je podłączyć! Więc jeśli tego właśnie szukasz, to śmiało!

Jak pokochać gitarę? Krótkie wskazówki dla początkujących

Wiele osób uważa, że nauka gry na gitarze jest skomplikowana, ale nie zawsze tak jest. Jeśli chcesz się nauczyć, istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci szybko i łatwo rozpocząć naukę.

Przede wszystkim ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz — to klucz do sukcesu. Aby opanować swój instrument, trzeba spędzać z nim dużo czasu. Nawet jeśli nie masz talentu do gry, warto ćwiczyć: z odpowiednią cierpliwością, dokładnością i wytrwałością można osiągnąć doskonałe rezultaty.

Po drugie, nie należy zapominać o wygodnych akcesoriach — jest to ważne zwłaszcza w pierwszych miesiącach, kiedy palce przyzwyczajają się do naciskania na struny. Aby uniknąć dyskomfortu, warto rozważyć zakup rękawiczek bez palców lub rękawków na dłonie. Dobrze by było, gdybyś miał taki dodatek na długą drogę do domu ze szkoły lub pracy w zimie.

Po trzecie: wypróbuj różne rodzaje gitar, zanim podejmiesz decyzję, która z nich najbardziej Ci odpowiada. Dostępne są wersje akustyczne i elektryczne, zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy chcieliby później zróżnicować swoje umiejętności.

Punkt czwarty: jeśli chcesz łatwiejszego wprowadzenia, zacznij od gitary akustycznej, ponieważ ma ona mniej strun niż jej elektryczny odpowiednik. Gitary elektryczne mają więcej strun — sześć w porównaniu z czterema strunami w akustyku — więc mogą być pod pewnymi względami trudniejsze dla początkujących graczy, ale ogólnie oferują szerszy zakres możliwości brzmieniowych ze względu na większy zakres nut (łatwiejsze akordy). 

Gitara to nie wszystko! Jakie akcesoria są niezbędne, aby rozpocząć naukę?

Nie jest tajemnicą, że nawet doświadczony muzyk, który ma drogą gitarę, będzie potrzebował jeszcze kilku rzeczy.

Jednym z najważniejszych akcesoriów muzycznych jest statyw gitarowy. Kiedy kupujesz gitarę, musisz kupić również stojak do niej. Stojak musi być stabilny i wytrzymały. Wysokość statywu powinna umożliwiać grę na gitarze na stojąco lub siedząco. Istnieją również statywy dla dzieci, które są krótsze, ale w razie potrzeby mogą być wyższe.

Elektryczny tuner pomoże Ci prawidłowo nastroić instrument. Kapo umożliwia grę w różnych tonacjach bez konieczności każdorazowej zmiany kołków stroikowych. Jako kapoki można wykorzystać także surowce naturalne: gumki ze starych opon rowerowych lub gumki z rajstop mogą służyć jako kapoki do gitar i innych instrumentów, takich jak mandoliny czy buzuki.

Punktem wyjścia, o którym nie wolno zapominać są też zapasowe struny oraz kostka. Docenią ją zwłaszcza osoby, które upodobały sobie elektryka lub gitarę akustyczną. 

Zrób wrażenie na znajomych - piosenki i sztuczki idealne dla początkujących

Jeśli jesteś początkujący i chcesz nauczyć się gry na gitarze, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Pierwsza nauka gry na gitarze jest trudna, dlatego przygotowaliśmy listę utworów, które są idealne dla początkujących. 

Dobrze też wiedzieć, co zrobić, jeśli podczas gry na gitarze bolą Cię palce. To dość częsty problem, z którym mierzą się młodzi muzycy. Jeśli palce bolą, może to być spowodowane zbyt mocnym lub zbyt słabym naciskaniem na struny. Jeśli zbyt mocno naciskasz struny, trudno będzie Ci puścić nutę podczas grania akordów. 

Grając akordy, pamiętaj, aby nie dociskać ich tak mocno, aby struny gitary nie wypadały z progów - to powoduje, że brzmią one zbyt blado! Pamiętaj o tym, aby naciskać mocno, ale nie tak mocno, aby struny nie wypadły z progów, co pomoże Ci uniknąć bólu palców podczas grania melodii i skal.

Jakie utwory na początek?

Polecamy „bezpieczny standard”, czyli:

  • wlazł kotek na płotek,

  • sto lat,

  • my bonnie is over the ocean,

  • podkład z filmu Blues Brothers: Everybody Need Somebody to Love. 

Dzięki tym kawałkom zaznajomisz się z gitarą, pracą strun i nauczysz się, jak działają progi. A dalej będzie już tylko ciekawiej!