Dlaczego ukulele się rozstraja?

Dlaczego ukulele się rozstraja?

Każdemu zależy na dobrze strojącym ukulele

Ukulele to popularny i przyjemny instrument.  Niestety czasami może się rozstrajać, co może okazać się frustrujące dla muzyków. W tym artykule przedstawiamy kilka potencjalnych przyczyn rozstrojenia ukulele oraz podpowiadamy, jak utrzymać stabilny strój.

Nowy instrument - nowe struny

Kiedy kupujesz nowy instrument, który nie jest jeszcze rozegrany, musisz się liczyć z tym, że strunom brakuje odpowiedniego (prawidłowego naciągu). Każdy nowy instrument może wymagać podstrajania przez kilka dni zanim struny się odpowiednio ułożą i złapią prawidłowy bardziej stabilny naciąg.

Jakość strun i kluczy do strojenia w ukulele

Struny odgrywają kluczową rolę w stabilności strojenia ukulele. Niskiej jakości struny, które są podatne na rozciąganie się, tracą strojenie znacznie szybciej. Dlatego ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości struny, które będą trzymać strojenie przez dłuższy czas. Regularna wymiana strun, w zależności od intensywności gry i częstotliwości użycia ukulele, również może pomóc w utrzymaniu stabilnego strojenia.

Klucze w instrumentach również wpływają na wytrzymałość stroju instrumentu. Musisz zdawać sobie sprawę, że tani instrument może wymagać częstszego strojenia, niż instrument z wyższej jakości kluczami. 

Temperatura i jej zmiany to również ważny aspekt

Ukulele jest wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności, co może prowadzić do rozstrajania. Drewniane elementy ukulele, takie jak pudło rezonansowe i gryf, mogą rozszerzać się lub kurczyć w odpowiedzi na zmiany warunków atmosferycznych. To z kolei wpływa na napięcie strun i może prowadzić do rozstrajania. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać stałe warunki otoczenia, w których przechowujemy nasze ukulele, i unikać skrajnych różnic temperatury i wilgotności.

Zwróć uwagę, że wychodząc zimą na dwór z ukulele i wracając po dłuższej chwili do ciepłego pomieszczenia instrument straci prawidłowy strój, wiąże się to również ze zmianą temperatury. Struny nylonowe są podatne na zmiany temperatur i jest to również zupełnie naturalne zjawisko. Po powrocie z dworu wyciągnij ukulele na kilka minut i poczekaj aż struny złapią pokojową temperaturę, wtedy nastrój instrument i ciesz się dalszą przyjemną grą. 

Posłuchaj nagrania, w którym tłumaczę, dlaczego ukulele się rozstraja: