Dlaczego moje ukulele brzęczy?

Dlaczego moje ukulele brzęczy?

Poradnik dla osób grających na ukulele

Brzęczenie ukulele może stanowić poważną przeszkodę dla każdego, kto próbuje czerpać radość z grania na tym wyjątkowym instrumencie. To, co mogłoby być harmonijną melodią, nagle zamienia się w dźwięk przypominający bzyczące owady, co może wprowadzić frustrację do serca każdego początkującego muzyka. Ale jak rozpoznać i zrozumieć, co powoduje ten niepożądany dźwięk?

Ukulele brzęczy - przyczyny tego zjawiska

Ukulele, niewielki instrument strunowy o wyjątkowym brzmieniu, zdobył ogromną popularność w ostatnich latach. Chociaż grać na nim można przyjemnie i łatwo, nie brak jednak sytuacji, w których ukulele zaczyna brzęczeć niemiło dla ucha. Denerwujące dźwięki również utrudniają granie oraz zniechęcają miłośników muzyki. Warto zatem przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska, by móc skutecznie zaradzić problemowi i cieszyć się pełnią brzmienia ukulele.

Brzęczenie ukulele może wynikać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest nieprawidłowe naciągnięcie strun. Jeśli struny nie są odpowiednio naciągnięte i nastrojone, mogą w rezultacie brzęczeć, ponieważ są zbyt luźne i dotykają progów ukulele. Rozwiązaniem problemu jest sprawdzenie czy struny są odpowiednio naciągnięte przy pomocy aplikacji do strojenia lub tradycyjnego stroika/tunera zakładanego na główkę instrumentu. Jeśli aplikacja lub tuner pokazuje, że dźwięk jest zbyt niski, należy strunę naciągnąć do odpowiedniego dźwięku. Nazwy strun w kolejności licząc od ziemi to A1 E2 C3 G4.

Czy Twoje ukulele jest instrumentem budżetowym?

Drugą przyczyną brzęczenia ukulele mogą być wady konstrukcyjne instrumentu. Niestety, nie każde ukulele jest dobrze wykonane, a niższa jakość budżetowych instrumentów może przyczynić się do występowania nieprzyjemnych dźwięków. W takim przypadku z pomocą przychodzi lutnik, który potrafi zdiagnozować ewentualne wady i je wyeliminować, jednak nie zawsze proces naprawy jest możliwy, a również i opłacalny. Jeśli kupujesz tani instrument z niepewnego źródła, musisz się liczyć, że koszt naprawy może być równy wartości zakupionego instrumentu. Radzimy zawsze dołożyć kilka złotych i kupić instrument po selekcji to znaczy - sprawdzany, strojony, ogrywany i zatwierdzany. Wszystkie te rzeczy gwarantujemy w naszym sklepie, nawet przy tańszych instrumentach. 

Posłuchaj nagrania, w którym tłumaczę, dlaczego ukulele brzęczy:

Techniki gry na ukulele eliminujące brzęczenie

Brzęczące struny ukulele to problem, który niejednokrotnie spędza sen z powiek początkującym muzykom. Denerwujący dźwięk potrafi skutecznie zniechęcić do dalszej nauki, jednak z pomocą odpowiednich technik można go usunąć raz na zawsze. Zanim jednak wydamy fortunę na nowy instrument czy długotrwałe lekcje z profesjonalistą, warto spróbować okiełznać brzęczące struny samodzielnie. Jeśli wiemy już, że instrument jest prawidłowo nastrojony i uważamy, że konstrukcyjnie również wszystkie elementy są dobrze spasowane, przyczyną może okazać się po prostu brak odpowiedniej techniki gry. Usunięcie brzęczenia strun z ukulele może być prostsze, niż się wydaje i niekoniecznie oznacza konieczność zakupu nowych akcesoriów czy zamiany strun. Po upewnieniu się, że problem nie leży w strojeniu i jakości instrumentu, warto przyjrzeć się właściwej technice przyciskania strun palcami na podstrunnicy. Prawidłowe ułożenie dłoni oraz pewne dociskanie strun może zdziałać cuda dla jakości dźwięków.

Brzęczenie dźwięków podczas gry na ukulele może być bardzo frustrujące dla początkujących muzyków, jak i bardziej doświadczonych graczy. Chociaż wydaje się trudne do wyeliminowania, istnieje kilka technik gry na ukulele, które pomogą zbędne wibracje zredukować do minimum. W niniejszym wpisie przedstawimy dwa kluczowe aspekty, na których warto się skupić w swojej drodze ku osiągnięciu czystego dźwięku, bez niechcianego brzęczenia.

Pierwsza kluczowa technika to naciskanie strun w odpowiedniej pozycji. Aby uniknąć brzęczenia, upewnij się, że każdy palec lewej ręki naciska strunę dokładnie za progiem, a opuszek palca naciskającego jest odpowiednio zaokrąglony. Naciskanie palcem na samym progu z pewnością spowoduje wydobycie się nieczystego, brzęczącego dźwięku. Długotrwałe ćwiczenia i praktyka pozwolą Twojej dłoni przyzwyczaić się do właściwego położenia palców na podstrunnicy. W miarę jak zaczniesz osiągać większą wprawę w naciskaniu strun, dźwięki zaczną brzmieć bardziej czysto, a brzęczenie stanie się rzadkością.

Druga ważna kwestia to kontrola prawej ręki. Technika uderzania bić akordowych dłonią lub filcową kostką również wymaga odpowiednich ćwiczeń i treningu. Wyczucie podczas uderzania i gospodarowanie siłą uderzenia w struny znacząco wpływa na brzmienie instrumentu.

U wielu osób ukulele brzęczy, ponieważ nie kontrolują one siły uderzenia w struny. Sprobój ćwiczyć grę na ukulele z różnymi rodzajami ataku - od bardzo lekkiego po mocniejszy, aby nauczyć się kontrolować siłę wydobywania dźwięku oraz zmniejszyć brzęczące dźwięki. 

A co jeśli nic nie pomaga i instrument nadal dziwnie brzmi?

Jeśli to jednak nie przyniesie oczekiwanego efektu, warto się przyjrzeć instrumentowi. Nadmiernie brzęczące struny mogą być spowodowane zbyt niską akcją strun czyli naturalną odległością między strunami a progami, poluzowanymi kluczami lub nakrętkami przy kluczach, czy uszkodzeniem wewnętrznym konstrukcji ukulele. W tym przypadku konieczne może okazać się zaznajomienie się z geometrią instrumentu, a nawet kontakt z lutnikiem, który zdiagnozuje problem i ewentualnie naprawi ukulele. Pamiętajmy, że muzyka to przede wszystkim przyjemność, a eliminacja źródła brzęczenia może być kluczem do niezakłóconej zabawy, nauki i koncertowania na swoim ukulele.

Podsumowując brzęczenie ukulele może wynikać z wielu aspektów, przez najprostsze do wyeliminowania prawidłowe nastrojenie ukulele, poprawienie techniki gry na ukulele, po poważne wady konstrukcyjne Twojego instrumentu.

Przeanalizuj stan swojego ukulele, a jeśli nie możesz samodzielnie rozwiązać problemu, skonsultuj się z fachowcem. Zapraszamy do kontaktu również z naszym sklepem i Adrianem. Jeśli chcesz kupić dobry jakościowo instrument, Adrian zawsze przed wysyłką sprawdzi i zatwierdzi Twój instrument, abyś nie musiał/nie musiała się martwić, że coś będzie nie tak od samego początku. 

Pamiętaj, że odpowiednie działania pomogą cieszyć się czystym dźwiękiem ukulele i czerpaniem radości z grania na tym cudownym instrumencie. 

Porozmawiaj na WhatsApp!