Ukulele - instrument dla każdego? Czy gra na ukulele jest trudna?

Ukulele - instrument dla każdego? Czy gra na ukulele jest trudna?

Chcesz grać na ukulele, ale zastanawiasz się, czy dasz radę opanować ten instrument? Słyszałeś, że ten instrument jest polecany jako jeden z łatwiejszych do rozpoczęcia nauki i masz ochotę sprawdzić czy to prawda?

Nie wahaj się ani chwili! Wybierz odpowiednie ukulele dla siebie i wejdź do świata muzyki! Ten tekst podpowie Ci, czy gra na ukulele jest trudna i jak szybko nauczyć się grać na ukulele!

Początki gry na ukulele są łatwe

Mówi się, że początki nauki gry na jakimkolwiek instrumencie nie należą do najprostszych. Z jednej strony trzeba się z tym zgodzić, ponieważ na samym starcie trzeba przyswoić wiele informacji oraz jednocześnie skoordynować ruchy palców i rąk. Do tego często dochodzi nauka nut, tabulatur lub chwytów oraz praca nad rozwijaniem słuchu i poczucia rytmu. Wiele elementów składowych ma znaczenie i wpływa na ostateczny kształt oraz brzmienie utworu.

Z drugiej strony jednak ukulele ma wiele zalet, które mogą przyczynić się do sprawniejszego i szybszego opanowania gry na nim. Jeśli nadal zastanawiasz, czy gra na ukulele jest trudna, to poznaj najważniejsze cechy tego instrumentu!

  1. Ukulele ma niewielkie rozmiary i posiada tylko 4 struny, co przekłada się na mniejszą liczbę dźwięków do opanowania (niż w przypadku gitary).
  2. Chwyty stosowane na ukulele są mniej skomplikowane niż chwyty gitarowe.
  3. Na ukulele tzw. „bicie” gra się prawie zawsze tylko palcami prawej ręki, bez konieczności dodatkowego opanowania gry tzw. kostką.
  4. Ukulele służy głównie do akompaniamentu, zatem nauczenie się zaledwie kilka chwytów pozwoli na zagranie wielu piosenek!

Trzeba przyznać, że zarówno nauka na bardziej zaawansowanym poziomie jak i początki gry na ukulele są łatwe – oczywiście jeśli porównujemy ten instrument do poziomu trudności innych. Przystępność ukulele wynika z jego konstrukcji oraz dostępnego muzycznego repertuaru.

Jak wygląda nauka gry na ukulele?

Zanim zagrasz pierwsze dźwięki upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo trzymać ukulele. Odpowiednia postawa podczas gry zapobiega pojawianiu się niechcianych spięć w ciele, a nawet zespołów bólowych. Daje także swobodę aparatowi gry.

Jak grać na ukulele na samym początku? Bardzo wolno! Wolne tempo granych piosenek jest kluczem do uzyskania szybkich i zadowalających efektów. Najlepiej jest stosować technikę małych kroków i rozpocząć od totalnych podstaw (jak nauka chwytów, czy nauka bicia) i dany temat intensywnie i często powtarzać. Systematyczność, zapał, ćwiczenie w wolnych tempie i dobre zaplecze merytoryczne (odpowiednie kursy wideo lub lekcje z nauczycielem). To wszystko, czego potrzebujesz, aby osiągnąć sukces!

Podstawowe chwyty na ukulele

Podstawową techniką gry na ukulele sopranowym jest gra akordowa. Aby uzyskać brzmienie konkretnego akordu, należy przyswoić odpowiednie ustawienie palców lewej ręki na gryfie instrumentu. Mając opanowane 4 podstawowe akordy oparte na triadzie harmonicznej, będziemy w stanie zagrać wiele piosenek!

Chcąc zagrać podstawowe akordy w tonacji C-dur, należy opanować chwyty: C, F, G oraz a.

Akord C otrzymamy poprzez skrócenie najwyższej struny ukulele (A) na trzecim progu (palcem serdecznym).
Akord C na ukulele

Akord F wymaga skrócenia najniższej struny (G) na drugim progu (środkowym palcem) oraz struny E na pierwszym progu (palcem wskazującym).
Akord F na ukulele

Zagranie akordu G będzie wymagało użycia 3 palców lewej ręki. Aby chwycić G-dur, należy skrócić strunę G na drugim progu (palcem wskazującym), najwyższą strunę A również na drugim progu (środkowym palcem), a strunę E na trzecim progu (palcem serdecznym).
Akord G na ukulele

Akord a otrzymamy wskutek skrócenia najniższej struny ukulele (G) na drugim progu (środkowym palcem).
Akord a na ukulele

Dzięki tym czterem podstawowym chwytom otworzy się przed Tobą masa repertuaru muzyki rozrywkowej. Wystarczy zaledwie kilka dni intensywnego, rozsądnego i systematycznego treningu, aby móc zagrać co najmniej parę piosenek. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy gra na ukulele jest trudna, chwyć za instrument i sprawdź sam, jak szybko nauczysz się grać!

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć