Patronite
Jak poprawnie założyć pasek do gitary?

Jak poprawnie założyć pasek do gitary?

Gitara jest bardzo delikatnym instrumentem — dotyczy to zarówno klasyka, akustyka, jak i gitarę elektryczną. Brak zamocowanego paska utrudnia muzykowi granie. Oczywiście nie jest to wymagane, jeśli chcesz grać tylko w pozycji siedzącej ale nawet wtedy pomaga. Jak założyć pasek do gitary? Przekonaj się!

Co warto wiedzieć o pasku do gitary?

Pasek do gitary pozwala na swobodne korzystanie z instrumentu niezależnie od pozycji, dzięki niemu muzyk w czasie grania może siadać, wstawać i się przechadzać, mając pewność, że instrument nie wypadnie mu z rąk, a przy okazji nie przeciąża się kręgosłupa. Ponadto nie jednego gitarzystę ponosi jego własna muzyka i chcąc oddać swoją ekspresję gwałtownie się rusza lub skacze — bez zamocowanego paska byłoby to wręcz niemożliwe do wykonania. Oczywiście nie każdy gitarzysta gra na koncertach, ale nawet granie przy ognisku wyzwala emocje. 

Paski do gitary wykonane są z przeróżnych materiałów przyozdobione ciekawymi wzorami lub jednokolorowe. Oprócz wzorów i materiałów dostępny jest też rozmiar i szerokość, który należy dopasować do konkretnego instrumentu. Najlepiej jest wybrać się do sklepu wraz z gitarą i na miejscu wybrać odpowiedni dla siebie model paska. Trzeba pamiętać, by pasek nie wrzynał się w ramię i rozłożył w sposób prawidłowy ciężar gitary. 

Jak założyć pasek do gitary?

Gitara klasyczna nie posiada żadnych zaczepów czy otworów, do których można by było go zamontować, a jednak paski dla niej istnieją — mowa tutaj o tzw. pasku krawatowym. Jeden koniec posiada pętlę, którą przekłada się przez głowę, a drugi koniec ma hak. Gdy pasek wisi na szyi należy wziąć gitarę w dłonie, i od dołu przeciągnąć pasek, aż do otworu w pudle rezonansowym i zahaczyć go zaczepem. Niestety w czasie korzystanie z gitary z tak zamocowanym paskiem nie można jej puścić, ponieważ spadnie. W tym przypadku pasek ma za zadanie odciążyć muzyka od pozycji siedzącej, lecz na krótką chwilę, ponieważ chodzenie z nią nie należy do bezpiecznych. 

W przypadku gitary akustycznej czy elektrycznej pasek do gitary jest montowany w taki sam sposób. Instrumenty te posiadają wbudowane zaczepy, do których należy przymocować pasek — niektóre modele mają dwa a niektóre jeden zaczep.

Jeśli gitara ma dwa zaczepy to mocowanie paska jest bardzo proste — wystarczy jeden koniec paska z otworem założyć o jeden zaczep na pudle rezonansowym, a drugi u góry gitary. W przypadku, gdy gitara ma tylko jeden zaczep (przeważnie znajduje się na pudle) należy jeden koniec z otworem założyć na zaczepie, a drugi zawiązać na gryfie — w taki sposób, by sznurek nie przeszkadzał w czasie naciskania strun — najlepiej zrobić to na końcu zaraz za progami. 

Jaki wybrać pasek do gitary klasycznej, akustycznej, elektrycznej?

Można z daną gitarą udać się do sklepu muzycznego i na miejscu wybrać odpowiedni pasek dla siebie, jednak nie wszyscy mają na to czas i w dobie internetu można zamówić go w sklepie online. Dla gitary klasycznej można zamontować pasek krawatowy, a do akustyka czy gitary elektrycznej należy wybrać pasek z otworami, które zakłada się na zaczepy. W zależności od modelu instrumentów zaczepy mogą być dwa lub jeden, więc przed zakupem paska należy się rozeznać na własnej gitarze. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć