Pianino cyfrowe czy keyboard - co wybrać?

Pianino cyfrowe czy keyboard - co wybrać?

Na początku muzycznej drogi zazwyczaj mamy w sobie ogromne pokłady motywacji do nauki. Jest ona niezbędna, aby osiągnąć sukces! Jednak sam zapał do gry, systematyczny trening i dobry nauczyciel nie wystarczą, by zostać mistrzem czarnych i białych klawiszy. Równie ważna jest kwestia doboru odpowiedniego instrumentu. Na samym początku warto zastanowić się, co będzie dla nas bardziej odpowiednie – pianino cyfrowe czy keyboard? A może warto rozważyć również pianino analogowe lub syntezator?

Rodzaj instrumentu klawiszowego trzeba dopasować przede wszystkim do indywidualnych preferencji związanych z typem wykonywanej muzyki. Jest to najistotniejsza kwestia, a jej uwzględnienie wpłynie pozytywnie na jakość brzmienia i komfort gry. Jakie są zatem różnice między pianinem cyfrowym a keyboardem? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Zalety pianina cyfrowego

Można rzec, że pianino cyfrowe łączy w sobie cechy keyboardu i pianina analogowego. Jest to instrument, w którym wykorzystano najnowszą technologię z zachowaniem tradycji w zakresie techniki gry. Największą zaletą pianina cyfrowego jest jakość brzmienia, osiągnięta dzięki zastosowaniu dźwięków realnych instrumentów analogowych. To sprawia, że grając na cyfrowym pianinie możemy poczuć, jak grają ekskluzywne fortepiany wykorzystywane w salach koncertowych. Z całą pewnością brzmienie pianina cyfrowego zadowoli nawet bardzo wymagające ucho. Natomiast użycie ważonej, dynamicznej klawiatury powoduje, że muzyk ma większą kontrolę nad wydobyciem dźwięku, a to przekłada się na szeroką gamę barw, którą można uzyskać podczas gry. Pianino cyfrowe daje także większe możliwości, jeśli chodzi o repertuar – pełnowymiarowa klawiatura sprawia, że wszelkie utwory są w zasięgu naszej ręki. Dzięki niej możemy wykonywać utwory o szerokim ambitusie (rozpiętości dźwięków).

W odróżnieniu od pianin analogowych, pianino cyfrowe posiada szereg udogodnień technicznych, co przekłada się na komfort gry oraz większe możliwości dostosowania instrumentu do swoich potrzeb. Dla wielu uczących się zbawienna może okazać się funkcja regulacji głośności oraz opcja podłączenia słuchawek. Dzięki temu można ćwiczyć na instrumencie w sposób bezgłośny – szczególnie przyda się to osobom, które planują grać wieczorami, a chcą uniknąć budzenia członków rodziny lub zakłócania ciszy nocnej.

Najważniejsze cechy pianina cyfrowego:

 • dynamiczna, ważona klawiatura
 • szlachetne brzmienie
 • szeroka skala instrumentu
 • regulacja głośności
 • możliwość podłączenia słuchawek
 • elegancki wygląd

Zalety keyboardu

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, co jest lepsze – pianino cyfrowe czy keyboard – przygotowaliśmy także charakterystykę keyboardów. Przede wszystkim keyboard będzie różnił się od pianina cyfrowego klawiaturą. Większość tego typu instrumentów nie posiada klawiatury dynamicznej, przez co grający nie może nadać wybranemu dźwiękowi odpowiedniego „koloru”. Nie ma więc różnicy, czy uderzymy klawisz mocniej, czy słabiej. W obu przypadkach dźwięk wyjściowy będzie brzmiał praktycznie tak samo. Natomiast keyboardy posiadają przewagę w stosunku do pianin cyfrowych, jeśli chodzi o różnorodność sampli zapisanych w bazie pamięci urządzenia. Przekłada się to na niemal nieograniczoną możliwość doboru odpowiedniego rodzaju brzmienia (możemy wybierać nie tylko spośród dźwięków instrumentów klawiszowych, ale także innych instrumentów, a nawet dźwięków specjalnych). Ogromna baza to także możliwość dopasowania automatycznego akompaniamentu, idealnie dobranego do granej przez nas linii melodycznej. Dzięki temu keyboard może dać wiele satysfakcji na samym początku nauki, gdyż szybciej będziemy w stanie zagrać utwór w całości. Jest to także ciekawa opcja dla osób, które chcą zastąpić brzmienie kilku instrumentów jednym – z keyboardem jest to możliwe! Jeszcze jedną, istotną różnicą między pianinem cyfrowym a keyboardem jest waga instrumentu. Keyboard jest dużo lżejszy, a zatem będzie on lepszym rozwiązaniem dla muzyków mobilnych.

Najważniejsze cechy keyboardu:

 • bogata baza brzmień
 • ogromna baza rytmów i podkładów akompaniujących
 • łatwy w transporcie
 • regulacja głośności
 • możliwość podłączenia słuchawek
 • przystępna cena

Jaką decyzję podjąć, wybierając instrument?

Jeśli stoisz przed dylematem: pianino cyfrowe czy keyboard, powinieneś sprawdzić zalety tych instrumentów klawiszowych oraz porównać oba typy i dopiero później zadecydować o zakupie instrumentu na lata. Pianino cyfrowe będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nauczyć się klasycznej techniki gry na instrumencie, z pełnym wykorzystaniem zarówno prawej, jak i lewej ręki. Ten styl gry pozwoli opanować zarówno proste piosenki, jak i utwory o wyższym stopniu trudności. Natomiast keyboard będzie lepszym wyjściem dla osób, które chcą skupić się na grze linii melodycznej z wgranym w pamięci instrumentu akompaniamentem. Ten sposób gry jest dużo łatwiejszy w porównaniu do klasycznej techniki, szybciej można uzyskać zadowalający efekt, jednak niesie to ze sobą ograniczenie w postaci węższego repertuaru do nauki gry.

Wybór instrumentu to bardzo ważna kwestia, która będzie miała wpływ na przebieg nauki i komfort gry. Jeśli nie jesteś pewien, co będzie dla Ciebie bardziej odpowiednie, pianino cyfrowe czy keyboard, to zachęcamy do kontaktu! Chętnie doradzimy i pomożemy dobrać najlepiej dopasowany instrument do Twoich preferencji!

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć