Jak nastroić gitarę? Kompletny poradnik

Jak nastroić gitarę? Kompletny poradnik

Zarówno w przypadku początków nauki gry na gitarze, jak i amatorskiej oraz profesjonalnej gry istotną kwestią jest umiejętność nastrojenia instrumentu. Biegłość w strojeniu to przydatna cecha każdego muzyka i dotyczy osób o wszystkich poziomach zaawansowania oraz grających na różnego typu instrumentach – nie tylko na gitarze, ale także m.in. skrzypce, wiolonczelę, kontrabas, czy flet poprzeczny, klarnet, obój trzeba odpowiednio przygotować do gry. Charakterystyka i sposób zależy od konkretnego instrumentu.

W tym artykule obszernie omówimy, jak nastroić gitarę. Nie istnieje jedna, najlepsza metoda strojenia. Ważne, aby efekt końcowy był poprawny i zadowalający. Sposób warto dostosować do swoich preferencji, umiejętności i posiadanego (lub planowanego) sprzętu. Jeśli szukasz alternatywy dla swojej techniki strojenia, a może dopiero zaczynasz naukę gry lub chcesz przypomnieć sobie, jak nastroić gitarę, to w tym artykule znajdziesz wszystkie kompletne informacje na ten temat!

Jak rozpoznać, że gitara jest rozstrojona?

Bezsprzecznie strojenie gitary jest niezbędne przed rozpoczęciem ćwiczenia i powinno stać się nawykiem każdego muzyka, ale w jaki sposób dowiedzieć się, że nasz instrument nie stroi? Na pewno na początku drogi bardzo przydatne w rozpoznaniu, czy gitara jest rozstrojona, będą wszelkie urządzenia elektroniczne i aplikacje ułatwiające strojenie. Zarówno tunery w formie aplikacji mobilnej, jak i stroiki działają na podobnej zasadzie. Aby nastroić gitarę, należy szarpnąć jedną strunę i sprawdzić na ekranie stroika, czy wybrana struna daje odpowiedni dźwięk. Urządzenie w ten sposób podpowie nam, czy nasz instrument jest rozstrojony i w jakim stopniu.

Jeśli natomiast mamy dobry słuch lub pracujemy nad jego rozwojem, warto wykorzystać ucho i w ten sposób sprawdzić, czy nasza gitara wymaga strojenia. W przypadku osób mających pierwsze kroki za sobą polecamy zagrać fragment utworu i porównać brzmienie z oryginałem. Jeśli nasze wykonanie nie do końca brzmi tak jak powinno, konieczne będzie nastrojenie gitary.

Strojenie gitary a znajomość wysokości strun

Zanim dokładnie przybliżymy jak nastroić gitarę na różne sposoby, koniecznie zapoznaj się z nazwami poszczególnych strun w instrumencie. Zapamiętanie wysokości strun pozwoli szybciej i sprawniej nastroić instrument.

W przypadku gitar: elektrycznej, akustycznej i klasycznej, posiadających 6 strun, stosuje się zazwyczaj tzw. strój standardowy. Dźwięki odpowiadające kolejnym strunom to: E, A, d, g, h, e1 (licząc od struny najniższej brzmiącej do najwyższej). Warto pamiętać, że w przypadku zapisu nutowego gitara jest instrumentem transponującym o oktawę w dół (dotyczy to głównie gitary klasycznej). Natomiast jeśli chodzi o opracowania muzyki rozrywkowej, to ważną informacją jest używanie nieco innej nomenklatury w przypadku materiałów amerykańskich. Dźwięk „h” wstępuje pod nazwą „b”, brzmieniowo jest to ten sam dźwięk i gra się go identycznie.

Stroiki elektroniczne przydatnymi urządzeniami

Stroiki elektroniczne to urządzenia, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i profesjonalistom. Na rynku dostępne są stroiki podstawowe oraz bardziej zaawansowane, przeznaczone głównie dla zawodowców występujących na scenie. Najbardziej powszechnymi urządzeniami są stroiki, które montujemy na główce gitary lub stroiki mające wbudowany mikrofon i wejście na kabel jack. Sprawdzą się one świetnie w większości przypadków, jeśli nie planujemy występów na scenie. Natomiast podczas koncertów używane są stroiki obsługiwane stopą. Taki tuner podłogowy przeznaczony jest do dostrajania gitar elektrycznych w bardzo trudnych warunkach, kiedy występuje duży hałas.

Do domowego muzykowania wystarczy podstawowy, tani model stroika elektronicznego. Jak nastroić gitarę przy pomocy tego urządzenia?

 1. Włącz stroik (jeśli posiadasz tuner z klipsem, to zamontuj go na główce gitary).
 2. Włącz tryb gitary, jeśli Twój stroik posiada taką funkcję (ułatwi to strojenie).
 3. Szarpnij jedną strunę.
 4. Sprawdź, czy tuner zaświecił się na zielono. Jeśli nie, to przekręć lekko klucz odpowiadający danej strunie.
 5. Czynność powtórz dla każdej struny.

Ważne! Jeśli nie posiadasz w swoim stroiku trybu gitary, to konieczne będzie zapoznanie się z wysokościami kolejnych dźwięków. Dlaczego? W sytuacji, gdy chcesz nastroić strunę e1, a stroik pokaże Ci na wyświetlaczu c¹ to dla Ciebie znak, że należy przekręcić klucz tak, aby struna brzmiała wyżej. Jeśli natomiast stroik pokaże Ci dźwięk f¹, oznacza to, że trzeba strój danej struny nieznacznie obniżyć. Kierunek obrotu klucza zależy od tego, czy chcesz podwyższyć, czy obniżyć brzmienie wybranej struny.

Aplikacja mobilna pomocna w strojeniu gitary

Jak nastroić gitarę przy pomocy smartfona? Wystarczy pobrać na telefon specjalną aplikację mobilną. Dostępnych jest wiele darmowych tunerów zarówno na urządzenia z Androidem, jak i na iPhone z systemem iOS. Wystarczy odwiedzić Sklep Play lub AppStore i wpisać w wyszukiwarce „tuner” lub „stroik”. Następnie wybrać z listy aplikację dedykowaną strojeniu gitary i pobrać ją na telefon. Teraz wystarczy uruchomić oprogramowanie i szarpnąć wybraną strunę. Aplikacja wskaże dźwięk, jaki wydaje dana struna. Należy użyć kluczy w celu dostrojenia gitary.

Jakie są zalety i wady tunera w formie aplikacji mobilnej?

Zalety:

 • darmowy stroik
 • intuicyjny w obsłudze
 • zawsze „pod ręką”
 • polecany na początek

Wady:

 • mniejsza czułość niż stroika elektronicznego
 • dźwięki z otoczenia mogą zakłócać strojenie gitary

Warto wiedzieć, że dostępne są także tunery online poprzez strony internetowe. Można znaleźć wiele darmowych stroików w sieci bez konieczności instalowania aplikacji do strojenia gitary.

Strojenie na słuch

Dla osób posiadających dobry słuch i wszystkich, którzy chcą słuch muzyczny rozwijać, polecamy strojenie gitary „na ucho”. Aby poprawnie nastroić instrument, potrzebny jest dźwięk wzorcowy. Można go uzyskać korzystając z aplikacji mobilnej, stroika elektronicznego, kamertonu lub innego instrumentu o stałym stroju (np. keyboard).

Jak nastroić gitarę na słuch?

 1. Zagraj na innym instrumencie lub odtwórz w aplikacji dźwięk a1.
 2. Skróć najwyższą strunę gitary (e1) na V progu, zagraj.
 3. Porównaj oba dźwięki.
 4. Kręcąc kluczem, dostrój dźwięk gitary do dźwięku wzorcowego.
 5. Skróć kolejną strunę (h) na V progu i zagraj.
 6. Porównaj brzmienie skróconej struny z brzmieniem pustej, najwyższej struny (e1).
 7. Kręcąc kluczem, dostrój dźwięk skróconej struny (h) do brzmienia pustej struny (e1).
 8. Skróć kolejną strunę (g) na IV progu i zagraj.
 9. Porównaj brzmienie skróconej struny z brzmieniem pustej struny (h).
 10. Kręcąc kluczem, dostrój dźwięk skróconej struny (g) do brzmienia pustej struny (h).
 11. Skróć kolejną strunę (d) na V progu i zagraj.
 12. Porównaj brzmienie skróconej struny z brzmieniem pustej struny (g).
 13. Kręcąc kluczem, dostrój dźwięk skróconej struny (d) do brzmienia pustej struny (g).
 14. Skróć kolejną strunę (A) na V progu i zagraj.
 15. Porównaj brzmienie skróconej struny z brzmieniem pustej struny (d).
 16. Kręcąc kluczem, dostrój dźwięk skróconej struny (A) do brzmienia pustej struny (d).
 17. Skróć najniższą strunę (E) na V progu i zagraj.
 18. Porównaj brzmienie skróconej struny z brzmieniem pustej struny (A).
 19. Kręcąc kluczem, dostrój dźwięk skróconej struny (E) do brzmienia pustej struny (A).

Kiedy już wiemy, jak nastroić gitarę, a mimo naszych prób instrument nie stroi, warto przyjrzeć się gitarze i poszukać przyczyny. Za ten stan odpowiedzialne mogą być mocno zużyte struny – w takim razie należy je wymienić na nowe. Natomiast w przypadku gitary elektrycznej na niemożność nastrojenia instrumentu może wpływać źle ustawiona menzura lub krzywizna gryfu. Warto wtedy zwrócić się o pomoc do lutnika lub sklepu, w którym kupiliśmy instrument.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć