Jaka gitara na początek?

Jaka gitara na początek?

Każdy, kto rozpoczyna swoją muzyczną przygodę, staje przed dylematem: jaka gitara na początku nauki sprawdzi się najlepiej? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, a dobór instrumentu zależy od indywidualnych preferencji i upodobań muzycznych. Z niniejszego tekstu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem oraz jaka gitara na początek będzie dla Ciebie najlepsza!

Gitara dla początkującego

Mimo dostępności na rynku różnych rodzajów gitar, jest coś, co łączy te wszystkie instrumenty. To brzmienie! Bez wątpienia na nie należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru gitary na początek nauki. Przede wszystkim musimy wybrać tę z wielu dostępnych, której brzmienie jest najmilsze dla naszego ucha. Dlaczego? Jeśli zakupimy instrument o przyjemnej barwie, to chętniej będziemy na nim grać. Natomiast jeżeli dźwięk nie będzie nam się podobać, to jest duża szansa na spadek motywacji i w konsekwencji przerwanie nauki gry.

Oprócz brzmienia warto „przymierzyć” gitarę i sprawdzić, czy jest po prostu wygodna dla naszego aparatu gry. Ludzie różnią się między sobą budową ciała oraz posturą, dlatego dla każdego inny instrument może wydawać się bardziej komfortowy. Instrumenty z tej grupy są podobne do siebie, jednak różnią się od siebie niuansami w zakresie budowy nawet w przypadku jednego, konkretnego rodzaju gitary (np. gitary klasycznej). Jeśli jest możliwość przetestowania instrumentu, warto z niej skorzystać przed zakupem. Gitary nie tylko będą się różnić w zakresie jednej marki, ale też pomiędzy modelami jednej firmy mogą występować spore różnice.

Poza powyższymi dwoma aspektami polecamy przemyśleć, jaki repertuar jest Ci najbliższy. Taka analiza pozwoli dopasować odpowiedni rodzaj gitary do preferencji muzycznych. W jakim celu chcesz nauczyć się grać? Interesuje Cię gra w zespole, czy gitara ma być dla Ciebie jedynie akompaniamentem dla Twojego wokalu? Im więcej czynników zdefiniujesz, tym łatwiejszy okaże się wybór instrumentu!

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaka gitara do nauki będzie najlepsza, koniecznie zapoznaj się z poniższą charakterystyką rodzajów gitary!

Gitara klasyczna

Gitara klasyczna na początek jest polecana przede wszystkim, jeśli chcemy nauczyć się gry podstawowymi akordami. Posiada ona nylonowe struny, dlatego będzie nieco delikatniejsza dla palców niż gitara akustyczna czy elektryczna, a co za tym idzie, pierwsze dni nauki będą mniej bolesne. Ten rodzaj gitary jest najlepszym wyborem, jeśli chcemy grać utwory muzyki klasycznej. W przypadku instrumentu dobrej jakości oraz odpowiednio dobranych strun, uzyskamy delikatne, ciepłe, miękkie i przyjemne dla ucha brzmienie.

Gitara akustyczna

Ten typ posiada nieco większe pudło rezonansowe oraz węższy gryf niż gitara klasyczna. Różni się także strunami – w tym przypadku znajdziemy wyłącznie metalowe struny. Zatem pierwsze dni nauki mogą być bardziej odczuwalne w opuszkach palców. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na grę muzyki rozrywkowej lub akompaniamentu przy wykorzystaniu m. in. akordów oraz tabulatury, to ten rodzaj gitary powinien świetnie się sprawdzić. Gitara akustyczna brzmi nieco jaśniej i bardziej metalicznie niż klasyczna. Co ciekawe można wybrać mocniejsze brzmienie, decydując się na zakup gitary elektro-akustycznej. Dostępne w naszym sklepie są zarówno akustyki, jak i elektro-akustyki uznanych firm (sprawdź np. gitary Richwood).

Gitara elektryczna

Jaka gitara na początek dla fana mocniejszych brzmień? Zdecydowanie elektryczna! Jeśli jesteś zdecydowany na naukę gry rockowych przebojów albo marzy Ci się opanowanie najbardziej widowiskowych solówek, to z pewnością zadowoli Cię elektryk. Nie jest prawdą, że nie można rozpocząć swojej muzycznej przygody na gitarze elektrycznej. To często powielany mit. Jeśli wiesz, czego chcesz, to elektryk będzie strzałem w dziesiątkę! Pamiętaj, że ten rodzaj instrumentu wymaga podpięcia wzmacniacza, a ciekawy dodatek stanowi efekt do gitary elektrycznej, modulujący jej brzmienie. Należy zatem przygotować budżet nie tylko na sam instrument, ale także na dodatkowy sprzęt i ewentualne efekty gitarowe.

Czy dobra gitara na start musi być droga?

Podsumowując, przy wyborze instrumentu zwróćmy uwagę na:

  • brzmienie
  • wygodę
  • odpowiedni rodzaj gitary

W razie wątpliwości pracownicy sklepu lub Twój nauczyciel na pewno chętnie pomogą Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Ty pytasz: jaka gitara na początek? My odpowiadamy: na pewno nie droga! Jeśli rozpoczynasz dopiero naukę i nie masz wysokiego budżetu, to nie warto oglądać gitar z najwyższej półki. Dlaczego? Jeżeli gra na gitarze stanie się Twoją pasją, po jakimś czasie nabędziesz więcej umiejętności i „wyczucia” instrumentu, poznasz lepiej swoje preferencje, zacznie kształtować się Twój styl gry. Wtedy łatwiej będzie dobrać odpowiednią gitarę z nieco wyższej półki. A zapewniamy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i chęć posiadania kolejnego modelu instrumentu pojawi się szybciej niż myślisz!

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć