Rozwój muzyczny dziecka

Rozwój muzyczny dziecka

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Bez wątpienia jest w tym sporo prawdy. Warto jednak spojrzeć na rozwój muzyczny młodego człowieka w sposób nieco szerszy. Dlaczego jest on tak ważny?

Dlaczego rozwijać u dziecka zamiłowanie do muzyki?

Przede wszystkim ze względu na aktywizację obszarów mózgu, które odpowiadają za kreatywność. Wykazano też, że nauka gry na dowolnym instrumencie, bez względu na to, czy będzie to fortepian, gitara, czy ukulele lub tak prosty instrument, jak cymbałki dla dzieci, przyspiesza proces uczenia się i zapamiętywania.

Wielu znanych muzyków świetnie radziło sobie z naukami ścisłymi. Dziś wiemy już, że być może to właśnie umiejętność gry na wybranym instrumencie pomagała im wykonywać w pamięci zaawansowane obliczenia, które mocno wpływały na otaczający ich świat i jego postrzeganie.

Wystarczy przywołać tu choćby Alberta Einsteina. Większość z nas kojarzy go ze słynnej teorii względności, zdjęcia z językiem oraz ze stwierdzenia, że E=mc do kwadratu. Mało kto wie, że Einstein uchodził wręcz za wirtuoza gry na skrzypcach. Kto wie, może to właśnie nauka gry na tym instrumencie wyzwoliła jego ogromny potencjał?

Wykazano też, że muzyka czyni młodych ludzi bardziej wrażliwymi na otoczenie, a także uczy ich samodyscypliny. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza tych form muzycznych, gdzie konieczne jest działanie w grupie. Takie dzieci później świetnie radzą sobie w świecie sportu, a także potrafią lepiej radzić sobie z sytuacjami stresogennymi.

Jak wspierać rozwój muzyczny dziecka?

Często można spotkać się z mitem, że nauka gry na instrumentach muzycznych to bardzo droga zabawa. Nie jest to zgodne z prawdą. Proste instrumenty muzyczne, dzięki którym Twoje dziecko rozwinie funkcje poznawcze i rozpocznie przygodę w tym pięknym świecie nie muszą kosztować kroci.

Jeśli wejdziesz do sklepu na mojej stronie, to szybko przekonasz się, że ukulele, czyli dla wielu osób “mała gitara” kosztuje nie więcej niż 300 złotych. Owszem można kupić też modele droższe, jednak na początek przygody ze światem muzyki w pełni wystarczy taki model.

Dla nieco młodszych maluchów świetnie sprawdzą się w pełni bezpieczne, atestowane, cymbałki. Można zdecydować się na takie wykonane z drewna (często poleca się je dla najmłodszych pociech) oraz metalowe, które są częstym wyborem w świecie edukacji wczesnoszkolnej.

Widać więc dość wyraźnie, że rozwój muzyczny dziecka nie musi kosztować zbyt wiele. Co więcej, w sieci, na przykład na moim kanale na YouTube, za darmo znajdziesz ogromną ilość lekcji gry na ukulele, dzięki czemu młody człowiek z łatwością zrozumie zasady, jakimi rządzi się ten instrument i gra na nim. Kto wie, może będzie to piękny początek przygody z muzyką, którą za kilkanaście lat zakończy się wydanie własnej płyty, która szybko uzyska status platynowej?

Instrumenty muzyczne od najmłodszych lat

Bez wątpienia trzeba wskazać na cymbałki. To proste instrumenty, na których na pewno nie zagramy zbyt rozbudowanych utworów, jednak świetnie pokażą one młodemu człowiekowi, jakie zasady obowiązują w świecie nut i kluczy wiolinowych. Tu każda akcja powoduje odpowiednią reakcję.

Im szybciej młody człowiek zrozumie, jak trzeba uderzyć w wybrany moduł, tym szybciej zrozumie, na czym polega muzyka. A stąd prosta droga do rozwijania kreatywności i tworzenia własnych kompozycji. Choćby wydawały się one zupełnie niecodzienne, to jednak aktywizują ważne dla rozwoju obszary mózgu.

Po cymbałkach na pewno można wskazać na proste instrumenty strunowe: gitary dziecięce lub ukulele, a także na klasyczne instrumenty klawiszowe, na czele z pianinem, fortepianem oraz keyboardem, który jest niezwykle popularny na pierwszych szczeblach edukacji muzycznej, która ma już nauczyć nas czegoś więcej, niż zasad zapisywania nut.

Pamiętajmy, że rozwój muzyczny powinien być prowadzony stopniowo. Młody człowiek na pewno w miesiąc nie nauczy się trudnych kawałków, bez względu na to, czy mowa o kolejnych symfoniach, czy kawałkach ze świata kultury masowej. Będzie to nauka od podstaw, która zawsze będzie przeplatać się z improwizacją i próbą tworzenia muzyki na własną rękę. To właśnie na tym polega jej piękno. Nie musimy tylko odtwarzać już znanych utworów, ale możemy je modyfikować lub pisać własne.

Doskonale sprawdzą się też bum bum rurki oraz dzwonki diatoniczne. To wręcz fundamenty w rozwoju muzycznym dla najmłodszych dzieci. Bez chwili zawahania można wymienić je obok ukulele czy cymbałek jako te najważniejsze instrumenty, które kształtują muzycznie młodego człowieka.

Podsumowanie

Życie bez muzyki byłoby nudne. Co więcej, naukowcy i psychologowie dziecięcy są też zgodni w tym, że przyswajanie wiedzy i rozwijanie wielu ważnych kompetencji, z których potem korzystamy jako dorośli, także byłoby spowolnione, gdybyśmy nie obcowali ze sztuką.

A muzyka - nawet ta najprostsza, gdy maluch próbuje zagrać Wlazł kotek na płotek to też sztuka. A przy okazji duma i radość dla rodziców, którzy wiedzą, że zainwestowali w przyszłość swojego dziecka i dbają o rozwój jego kompetencji już od najmłodszych lat.