Jak nastroić ukulele?

Jak nastroić ukulele?

Strojenie ukulele to niezbędna czynność, którą powinno się wykonywać przed każdym graniem. Instrument leżąc w futerale jakiś czas, może zmienić strój. Jest to zjawisko naturalne i nie powinno wywoływać niepokoju, bowiem naciąg strun w instrumencie nie jest stały. Dlatego też sprawdzenie przed rozpoczęciem ćwiczenia, czy nasze ukulele odpowiednio stroi, powinno stać się naszym nawykiem. Dzięki temu grane przez nas utwory będą brzmiały prawidłowo, przyjemnie, z zachowaniem odpowiednich dźwięków, czyli bez fałszów. Jeśli chcesz nauczyć się, jak nastroić ukulele, dowiesz się tego z naszego artykułu oraz specjalnego tutorialu przygotowanego w formie wideo.

Podstawowy strój ukulele

Istnieje kilka możliwości strojenia ukulele. Jednak najbardziej rozpowszechnionym jest wariant zawierający wszystkie dźwięki akordu C6, czyli czterodźwięku sekstowego zbudowanego od nuty C. Mówiąc prościej, jeśli zastanawiasz się, jak nastroić ukulele w najpopularniejszym stroju, to trzeba wykorzystać następujące dźwięki: a¹, e¹, c¹, g¹. Czy zatem kolejność dźwięków ma znaczenie? Jak najbardziej! Dlatego należy zachować odpowiedni porządek i strunę oddaloną najdalej od naszej twarzy nastroić na dźwięk a¹, kolejną na e¹, następną na c¹, a strunę znajdującą się najbliżej naszego wzroku na g¹. Taki sposób ustawienia wysokości dźwięków da największe możliwości w zakresie gry oraz samodzielnej nauki. Podstawowy strój ukulele to strój, w którym ostatnia struna nastrojona jest oktawę wyżej niż spodziewaliby się tego gitarzyści.

Sprawdź w praktyce, jak nastroić ukulele dzięki poniższemu tutorialowi:

Istnieją także inne sposoby strojenia ukulele, jak strój z tzw. niskim g. Wysokości trzech pierwszych strun pozostają bez zmian (a¹, e¹, c¹), różni się jedynie ostatnia struna, którą należy ustawić jako g (g z oktawy małej). Dzięki zastosowaniu tej opcji w ukulele struny będą brzmieć podobnie jak 4 najwyższe struny w gitarze. Jak to możliwe? Wszystko przez zachowanie odpowiednich interwałów pomiędzy kolejnymi strunami.

Ukulele można także nastroić z wykorzystaniem dźwięków akordu D6: h¹, fis¹, d¹, a¹. Jest to jednak mało popularny strój, używany dawniej przez artystów scenicznych, a obecnie popularny w Kanadzie. Przez to często ten rodzaj strojenia ukulele jest nazywany kanadyjskim.

Aplikacja na telefon

Już wiesz, jakie dźwięki powinno mieć Twoje ukulele. Teraz równie ważna rzecz czyli sposób, dzięki któremu możesz odpowiednio nastroić instrument. Na samym początku nauki nie trzeba inwestować w specjalny stroik – wystarczy pobrać na swój telefon specjalną aplikację. Zarówno dla systemu Android, jak i dla iOS znajdziemy w AppStore i Sklepie Google wiele tunerów. Warto przetestować kilka i wybrać najbardziej nam odpowiadający. Jednak należy wiedzieć, że wszystkie stroiki w formie elektronicznej działają na takiej samej zasadzie. Aby nastroić ukulele, należy wykonać następujące kroki:

  • pobrać aplikację,
  • uruchomić pobraną aplikację,
  • szarpnąć wybraną strunę - program wyświetli na ekranie naszego telefonu wysokość zagranego dźwięku,
  • musimy dostroić instrument poprzez dokręcenie klucza w odpowiednią stronę,
  • sprawdzamy, czy dana wysokość dźwięku jest idealna (zazwyczaj wtedy w uruchomionej aplikacji pojawia się nazwa dźwięku podświetlona na zielony kolor).

Jeśli natomiast nie chcemy pobierać aplikacji, to możemy skorzystać z opcji strojenia ukulele online dzięki stronom internetowym, na których jest dostępny tuner.

Stroiki

Stroiki w formie aplikacji na telefon mogą jednak nie wystarczyć. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach chcemy stroić ukulele. Może się zdarzyć, że odgłosy z otoczenia będą zakłócały działanie aplikacji, a nie będziemy mogli nastroić ukulele w cichszym miejscu. Co wtedy zrobić? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny stroik do ukulele, który montuje się na czas strojenia ukulele na główce instrumentu. To urządzenie wykrywa jedynie zagrane dźwięki bez rejestrowania zakłóceń z otoczenia, dzięki czemu strojenie ukulele stanie się jeszcze prostsze! Warto wspomnieć, że spora część stroików ma wbudowane ciekawe tryby, które mogą dodatkowo usprawnić proces strojenia. Dostępne są opcje: stroju chromatycznego (stroik rozpoznaje wszystkie dźwięki), tryb gitary (jedynie dźwięki gitary), gitary basowej, skrzypiec oraz najbardziej w tym przypadku interesujący – tryb ukulele. Dzięki zastosowanej technice strojenie ukulele okaże się dziecinnie proste!

Strojenie na słuch

Dla początkujących, którzy nie wiedzą jak nastroić ukulele i nigdy wcześniej tego nie robili, strojenie instrumentu metodą na słuch może okazać się wyzwaniem. Nie należy się jednak zniechęcać! Przy pierwszych próbach strojenia ukulele zalecamy skorzystanie ze specjalnej aplikacji lub stroika, jednak z upływem czasu warto rozwijać swoje muzyczne umiejętności i próbować nastroić ukulele bazując na swoim słuchu. Sprawny muzyczny słuch to cecha każdego dobrego muzyka. Zatem jak nastroić ukulele „na ucho”?

  1. Na początku musimy dostroić strunę a1 do dźwięku wzorcowego. W tym celu uderzamy kamerton (generuje on dźwięk a1) i dostrajamy pierwszą ze strun. Zamiast kamertonu możemy użyć aplikacji na telefon generującej dźwięk a1 lub dostroić strunę przy pomocy stroika.
  2. Naciskamy palcem na V progu struny e1. Uderzamy strunę i porównujemy dźwięk z pustą struną a1. Oba dźwięki powinny brzmieć tak samo. W razie potrzeby dostrajamy strunę e1.
  3. Skracamy strunę c1 na IV progu. Szarpiemy tę skróconą strunę, a następnie pustą strunę e1. Dźwięki powinny być identyczne. Jeśli tak nie jest, należy dostroić strunę c1.
  4. Kładziemy palec na II progu struny g1. Uderzamy i porównujemy ten dźwięk z pustą struną a1. Skrócona struna g1 i pusta a1 powinny dawać ten sam dźwięk. W razie potrzeby dostrajamy strunę g1.

To wszystko, aby móc rozpocząć ćwiczenie oraz grę ulubionych utworów na ukulele!