Ukulele czy gitara?

Ukulele czy gitara?

Jeśli chcesz nauczyć się grać, ale stoisz przed dylematem: ukulele czy gitara, to koniecznie przeczytaj ten tekst! Znajdziesz tutaj różnice pomiędzy ukulele, a gitarą i dowiesz się, jakie są zalety i wady tych dwóch instrumentów. Takie zestawienie z pewnością pomoże w podjęciu decyzji co do zakupu!

Niewielkie rozmiary ukulele jego zaletą

Nie da się ukryć, że ukulele różni się od gitary już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim chodzi o rozmiar. Dla dużej części osób ta cecha decyduje o zakupie ukulele. Ten instrument będzie idealny dla wszystkich, którzy dużo podróżują i nie wyobrażają sobie zwiedzania świata bez muzycznego towarzysza. Ukulele będzie także świetnym rozwiązaniem dla wielbicieli biesiad i wspólnego muzykowania przy ognisku. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na wygodzie podczas transportu i dużej mobilności, dylemat ukulele czy gitara masz już z głowy. Ukulele będzie dla Ciebie dużo lepszym rozwiązaniem. Kompaktowe wymiary i niska waga daje ukulele przewagę nad gitarą.

Ukulele jest tanie

Jeśli nie chcesz przeznaczać dużej kwoty na instrument, to nie musisz dłużej zastanawiać się, co kupić – ukulele czy gitarę. Chcąc kupić produkt dobrej jakości, zdecydowanie mniej wydasz na ukulele. Gitara to dużo więcej materiałów potrzebnych do produkcji, a zatem także wyższa cena. Ukulele sprawdzi się lepiej w przypadku niższego budżetu lub niezdecydowania co do kontynuowania muzycznej pasji – jeśli po jakimś czasie zrezygnujemy z naszego hobby, to więcej środków zostanie w naszym portfelu.

Przyjazny strój ukulele

Najbardziej popularny strój ukulele jest nieco podobny do stroju gitary, a zarazem ukulele posiada mniejszą liczbę strun. Te dwa czynniki przekładają się na większą prostotę gry niż w przypadku gitary. Jak wygląda to w praktyce? Chyba najlepiej zobrazować to na przykładzie nauki chwytów. Jeśli do zagrania jakiegoś akordu na gitarze potrzebne są 3 palce, to na ukulele możemy użyć tylko jednego! To sprawia, że ten mały instrument jest szczególnie polecany na początek muzycznej przygody!

Ograniczony repertuar na ukulele

Przed podjęciem decyzji: ukulele czy gitara, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcemy grać. Dobór odpowiedniego repertuaru jest kluczowy, aby zachować motywację do dalszej nauki i być zadowolonym z osiągniętych efektów. W tym aspekcie ukulele przegrywa z gitarą. Nie da się ukryć, że możliwości gry na gitarze są niemal nieograniczone, możemy zarówno grać akompaniament akordami, jak i skomplikowane solówki legendarnych gitarzystów, a także poruszające utwory muzyki klasycznej. W przypadku ukulele nie ma aż takiej elastyczności co do repertuaru. Możemy grać akordy i śpiewać do tego wszystkie piosenki, które nam się podobają, możemy grać wykorzystując tzw. fingerpicking czyli grać równocześnie melodię i podstawę akordową danej piosenki bez śpiewania - powstaje coraz więcej takich opracowań i tabulatur, jednak większość osób wykorzystuje ukulele jako tło akordowe do swojego śpiewu. Dlatego polecamy ukulele przede wszystkim osobom, które chcą wykorzystać ten instrument do akompaniamentu – czy to innym instrumentom, czy też jako tło do swojego śpiewu.

Czy z ukulele można przestawić się na gitarę?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać zarówno na ukulele, jak i gitarze! Technika trzymania i uderzania strun na ukulele i gitarze są bardzo podobne, jednak sporo różnic znajdziemy w samych akordach, a co za tym idzie chwytów z ukulele nie wykorzystamy na gitarze. Trzeba będzie nauczyć ich się na nowo. Z doświadczenia wiemy jednak, że nikomu się to nie myli i bez problemów można zapamiętać zarówno akordy do ukulele jak i do gitary.

Wiele osób uważa, że ukulele jest świetnym wstępem do gitary i mają rację - jeśli na ukulele nauczymy się grać bicia akordowe i wydobywać ładnie brzmiące akordy, to później wejście w kolejny etap (gitara) nie będzie już trudne, to przecież tylko dwie struny więcej.

Niektóre osoby mają mało samozaparcia i szybko zniechęcają się do gitary bo “nie słyszę efektów” , na ukulele efekty przychodzą o wiele szybciej i łatwiej co zachęca mniej wytrwałych do wzmożonych ćwiczeń i większej motywacji do osiągnięcia perfekcji w grze.

Podsumujmy zatem, jakie są różnice między ukulele a gitarą:

Ukulele:

 • niewielkie rozmiary
 • łatwe w transporcie
 • niska cena
 • strój: a1, e1, c1, g1
 • cztery struny
 • brak elastyczności co do repertuaru
 • łatwość nauki

Gitara:

 • duży wybór rodzajów (klasyczna, akustyczna, elektryczna, basowa) i modeli
 • strój: E, A, d, g, h, e1
 • sześć strun (standardowo)
 • większy wybór repertuaru
 • duże możliwości – gra chwytami, solówki, utwory
 • większe możliwości brzmieniowe

Już wiesz, czym rożni się gitara od ukulele. Przed zakupem odpowiedniego instrumentu trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: jakie utwory chcę grać, czy jestem zmotywowany/zmotywowana do ćwiczeń, jaki dźwięk jest bliższy mojemu sercu oraz oraz jakie cechy instrumentu są dla mnie najważniejsze. Wtedy wyjaśni się, co będzie lepszym wyborem – ukulele czy gitara.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć