Patronite
Ukulele czy gitara?

Ukulele czy gitara?

Jeśli chcesz nauczyć się grać, ale stoisz przed dylematem: ukulele czy gitara, to koniecznie przeczytaj ten tekst! Znajdziesz tutaj różnice pomiędzy ukulele a gitarą i dowiesz się, jakie są zalety i wady tych dwóch instrumentów. Takie zestawienie z pewnością pomoże w podjęciu decyzji co do zakupu!

Niewielkie rozmiary ukulele jego zaletą

Nie da się ukryć, że ukulele różni się od gitary już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim chodzi o rozmiar. Dla dużej części osób ta cecha decyduje o zakupie ukulele. Ten instrument będzie idealny dla wszystkich, którzy dużo podróżują i nie wyobrażają sobie zwiedzania świata bez muzycznego towarzysza. Ukulele będzie także świetnym rozwiązaniem dla wielbicieli biesiad i wspólnego muzykowania przy ognisku. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na wygodzie podczas transportu i dużej mobilności, dylemat ukulele czy gitara masz już z głowy. Ukulele będzie dla Ciebie dużo lepszym rozwiązaniem. Kompaktowe wymiary i niska waga daje ukulele przewagę nad gitarą.

Ukulele jest tanie

Jeśli nie chcesz przeznaczać dużej kwoty na instrument, to nie musisz dłużej zastanawiać się, co kupić – ukulele czy gitarę. Chcąc kupić produkt dobrej jakości, zdecydowanie mniej wydasz na ukulele. Gitara to dużo więcej materiałów potrzebnych do produkcji, a zatem także wyższa cena. Ukulele sprawdzi się lepiej w przypadku niższego budżetu lub niezdecydowania co do kontynuowania muzycznej pasji – jeśli po jakimś czasie zrezygnujemy z naszego hobby, to więcej środków zostanie w naszym portfelu.

Przyjazny strój ukulele

Najbardziej popularny strój ukulele jest nieco podobny do stroju gitary, a zarazem ukulele posiada mniejszą liczbę strun. Te dwa czynniki przekładają się na większą prostotę gry niż w przypadku gitary. Jak wygląda to w praktyce? Chyba najlepiej zobrazować to na przykładzie nauki chwytów. Jeśli do zagrania jakiegoś akordu na gitarze potrzebne są 3 palce, to na ukulele możemy użyć tylko jednego! To sprawia, że ten mały instrument jest szczególnie polecany na początek muzycznej przygody!

Ograniczony repertuar na ukulele

Przed podjęciem decyzji: ukulele czy gitara, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcemy grać. Dobór odpowiedniego repertuaru jest kluczowy, aby zachować motywację do dalszej nauki i być zadowolonym z osiągniętych efektów. W tym aspekcie ukulele przegrywa z gitarą. Nie da się ukryć, że możliwości gry na gitarze są niemal nieograniczone, możemy zarówno grać akompaniament akordami, jak i skomplikowane solówki legendarnych gitarzystów, a także poruszające utwory muzyki klasycznej. W przypadku ukulele nie ma aż takiej elastyczności co do repertuaru. Tutaj pozostaje nam raczej tylko gra akordami, dlatego też polecamy ukulele przede wszystkim osobom, które chcą wykorzystać ten instrument do akompaniamentu – czy to innym instrumentom, czy też jako tło do wokalu.

Czy z ukulele można przestawić się na gitarę?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać zarówno na ukulele, jak i gitarze! Technika trzymania i uderzania strun na ukulele i gitarze są bardzo podobne, jednak sporo różnic znajdziemy w samych akordach, a co za tym idzie chwytów z ukulele nie wykorzystamy na gitarze. Trzeba będzie nauczyć ich się na nowo.

Podsumujmy zatem, jakie są różnice między ukulele a gitarą!

Ukulele:

 • niewielkie rozmiary
 • łatwe w transporcie
 • niska cena
 • strój: a1, e1, c1, g1
 • cztery struny
 • brak elastyczności co do repertuaru
 • łatwość nauki

Gitara:

 • duży wybór rodzajów (klasyczna, akustyczna, elektryczna, basowa) i modeli
 • strój: E, A, d, g, h, e1
 • sześć strun (standardowo)
 • większy wybór repertuaru
 • duże możliwości – gra chwytami, solówki, utwory
 • większe możliwości brzmieniowe

Już wiesz, czym rożni się gitara od ukulele. Przed zakupem odpowiedniego instrumentu trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: jakie utwory chcę grać oraz jakie cechy instrumentu są dla mnie najważniejsze. Wtedy wyjaśni się, co będzie lepszym wyborem – ukulele czy gitara.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć