Patronite
Ukulele - jakie struny wybrać?

Ukulele - jakie struny wybrać?

Wybór odpowiedniego ukulele nie ogranicza się tylko do jego wyglądu i ogólnej charakterystyki. Często bagatelizowanym, a przecież bardzo ważnym elementem są struny, jakie znajdują się w instrumencie i generują dźwięk. Na jakie najlepiej się zdecydować.

Osoby, które zakładają, że tak prosty instrument nie ma raczej zbyt rozbudowanej charakterystyki. Ostatecznie, prawie zawsze mówimy przecież o ukulele. Podział na ukulele sopranowe czy inne odmiany tego instrumentu - owszem - figuruje, ale niezbyt często podaje się jego pełną, właściwą nazwę. A szkoda, bo ułatwiłoby to wielu osobom rozpoznanie strun, jakie tam występują.

Jakie struny ma ukulele?

Idealna odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: to zależy. Oczywiście, wspólnym mianownikiem niemal wszystkich odmian tego instrumentu jest to, że struny są cztery. Osoby, które wiedzą o ukulele nieco więcej, zapewne świetnie zdają sobie sprawę z tego, że można też spotkać wersje 6 lub 8-strunowe, ale są one bardzo niszowymi odmianami tego instrumentu muzycznego.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów strun: AGAX, GCEA, DGBE, GDAE czy GCEA low G. Różnią się one rodzajem instrumentu, właściwościami w zakresie wydobywania dźwięku, popularnością oraz - oczywiście - ceną. Na szczęście inwestycja w struny do ukulele nie jest zbyt kosztowna. Ciekawe zestawy można kupić już za około 20 złotych.

Ile strun ma ukulele?

Klasyczne ukulele od zawsze kojarzy się z tylko i wyłącznie czterema strunami. Na takich urządzeniach można szybko nauczyć się grać, co zresztą staram się Wam zawsze pokazać na swoich nagraniach na YouTube. Powinniście jednak wiedzieć, że można kupić też ten instrument w wersji z sześcioma, a nawet ośmioma strunami.

Jest to jednak sprzęt dla osób, które są już na nieco wyższym poziomie zaawansowania. Spokojnie, jeśli będziecie stale zwiększać swoją wiedzę o tym, jak grać na ukulele, za jakiś czas bez wątpienia będziecie gotowi na zakup takiej wersji tego instrumentu.

Nazwy strun w ukulele

Ten instrument zwykle ma struny A, E, C oraz G. Spotykamy się też z cyframi, które oznaczają numer porządkowy konkretnej struny, a więc na przykład A1, E2, C3 czy G4. Częstym błędem nowicjuszy jest mylenie oznaczeń strun i oznaczanie ich w kolejności A, C, E, G. Uważajcie na to przy strojeniu.

Jakie struny do ukulele wybrać?

Warto rozpocząć od żyłkowych, które równie często nazywamy nylonowymi. Można je kupić w wielu wersjach kolorystycznych, co może pomóc stworzyć ciekawy wizualnie instrument muzyczny. Dobre notowania wśród społeczności entuzjastów ukulele zbierają struny nylonowe takich firm jak Jeremi, Galli czy Savarez.

Dobrze jest też przed zakupem poświęcić nieco czasu na szczegółową specyfikację techniczną. Niektórzy producenci dodają do swoich strun domieszki innych produktów, co ma zwiększyć ich wytrzymałość, jednocześnie pomagając w wydobyciu niepowtarzalnej barwy dźwięku.

Pamiętajcie o tym, że żywotność nawet najdoskonalszych strun do ukulele ma swoje granice. Wynika to zresztą z dość prostych zasad. Im bardziej rozciągają się struny - a dzieje się to zawsze podczas gry na instrumencie - tym, bardziej tracą one swoje właściwości do emitowania wysokiej jakości dźwięku.

Jeśli nagle instrument stracił swoją charakterystyczną barwę, można próbować nieco agresywniejszego naciągnięcia strun do ukulele, jednak wydaje się, że o wiele lepszym sposobem jest po prostu zakup nowych strun. Jeśli lubicie eksperymentować z dźwiękiem, każdy taki zakup nie powinien być przez Was odbierany jako konieczność, ale raczej jako okazja, by instrument, jaki znacie „od A do Z”, nagle zaskoczył zupełnie innym brzmieniem.

Struny w ukulele sopranowym

Jeśli mowa o tym rodzaju ukulele, to na pewno warto zauważyć, że ten rodzaj strun cieszy się zapewne największą popularnością na rynku. Ten sam rodzaj strun często wykorzystuje się też do ukulele koncertowego, co jeszcze bardziej podkreśla ich uniwersalność.

Podstawowe zestawy można kupić za mniej niż 10 złotych. Warto zastanowić się przez moment nad tym, na jaki fabryczny naciąg strun się zdecydować. Ja szczególnie polecam średni naciąg, który na opakowaniach często oznacza się po prostu jako medium. Dla większości użytkowników będzie on w pełni optymalny.

Struny w ukulele koncertowym

Nie ma zbyt wielu różnic między strunami dla ukulele koncertowego, a sopranowego, o czym zresztą pisałem Wam w poprzednim akapicie. Nie oznacza to jednak, że osoby, które są już na nieco wyższym poziomie grania na ukulele, nie mogą poszukać stworzonych idealnie pod ten instrument, strun.

Jeśli chcecie cieszyć się strunami wysokiej jakości, rozważcie zakup Aquila AQ31U. To często polecany zestaw, który bazuje na tradycyjnych właściwościach strun CGDA. Ten sam producent ma też w ofercie zestaw dla ustawienia GCEA.

Bez względu na to, na jakiego producenta się zdecydujecie, pamiętajcie o tym, aby dokładnie sprawdzić, czy struny będą pasować do Waszego urządzenia. To dość częsty błąd nowicjuszy, którzy mylnie zakładają, że w tak prostym i niedrogim instrumencie jak ukulele, wszystko będzie pasować do wszystkiego.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

W naszym sklepie zbieramy dane osobowe które są potrzebne do utworzenia konta oraz realizacji zamówienia, te dane możesz edytować/usunąć lub poddać anonimizacji. Jeśli chcesz poznać jakie dane dokładnie są przetwarzane zapraszamy do zapoznania się z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć