Patronite
Gitara klasyczna a akustyczna. Czym się różni gitara klasyczna od akustycznej?

Gitara klasyczna a akustyczna. Czym się różni gitara klasyczna od akustycznej?

Pośród osób, które dopiero rozważają zakup gitary, często wraca jedno, kluczowe pytanie: wybrać gitarę klasyczną czy akustyka? Wbrew pozorom, jest to trudny wybór, który wymaga przeanalizowania najważniejszych różnic między tymi instrumentami.

Struny

To jedna z najważniejszych różnic między tymi instrumentami. Nie chodzi tylko o naciąg strun, ale o tworzywo, z jakiego są one wykonane. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka, zmiany są minimalne, to zdecydowanie warto wpatrzyć się uważnie. Dlaczego?

Dostrzeżecie wtedy, że gitara akustyczna ma struny metalowe. Jeśli kiedyś na ogniskach graliście na takim instrumencie, to zapewne szybko pod opuszką palca wyczuliście, że tworzywo jest dość grube, a jego struktura bardzo pomaga w odpowiednim szarpnięciu nuty nawet przy szybkim kawałku.

Gitara klasyczna składa się ze strun nylonowych. Właśnie po znajomości tworzyw, z jakich są wykonane struny, często można szybko odróżnić zawodowca od laika, który dopiero myśli nad rozpoczęciem nauki gry na gitarze.

Gryf

Różnica dotyczy nie tyle, ile jego obecności, bo obie rodzaje gitar go mają. Chodzi raczej o jego grubość oraz szerokość. To zaś wpływa nie tylko na metodę gry, ale i na zakres dźwięków, jakie można wydobyć. Zresztą, dalsze wnioski nasuwają się same.

Zmniejszenie szerokości tego elementu instrumentu w linii prostej prowadzi też do zmniejszenia odległości między strunami. Jeśli więc kupicie sobie akustyka, to techniki palcowania będą o wiele trudniejsze do wykonania, zwłaszcza dla nowicjuszy.

Różnica w dużej mierze wynika ze specyfiki strun metalowych. Chodzi o ich naprężenia, które trzeba było jakoś rozładować, by instrument zachował dobrą żywotność oraz by był bezpieczny w użytkowaniu dla tych muzyków, którzy lubią naciągać struny do oporu. W zamian dostaliśmy wprawdzie możliwość regulacji samego gryfu, ale czy w pełni rekompensuje to wszystkie mankamenty? Trudno powiedzieć.

Pudło rezonansowe

gitarze klasycznej mamy raczej niewielkie pudło. W akustyku jest to element większy, nieco bardziej wyeksponowany oraz wykorzystany. Czym to skutkuje? Przede wszystkim, dużymi różnicami w zakresie głośności względnej obu instrumentów.

Stara generacja gitar akustycznych, które powstawały jeszcze w XX wieku, miała pudło określane w slangu jako „jumbo”. Dążyło się do jak największego zwiększenia pudła, bo w parze za tym szły coraz lepsze właściwości w zakresie głośności maksymalnej. Obecnie, w erze minimalizacji gitar i rosnącej mody na tak zwane gitary podróżne, pudło rezonansowe często ulega zmniejszeniu.

Gitara klasyczna niemal zawsze będzie cichsza od akustycznej. Można próbować szarpać struny nieco mocniej, dodatkowo wprawiać je w drgania, jednak nie zmieni to ogólnego odbioru instrumentu. Paradoksalnie, dla wielu osób klasyczna gitara i tak zapewnia wystarczający poziom głośności. Chyba więc wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Kształt i budowa główek

Różnica między tymi dwoma rodzajami gitar dotyczy też budowy główek. W gitarze klasycznej zwykle znajdziemy główki z podłużnymi otworami. W poziomie mieszczą się trzpienie, a na nie z kolei nakłada się struny. To stary, żeby nie powiedzieć bardzo stary patent, który od dekad nie uległ zbyt wielu modyfikacjom.

W akustyku sprawę główek rozwiązano w zupełnie inny sposób. Do wielu osób przemawia właśnie ta konstrukcja, co z kolei skutkuje coraz większą popularnością tego instrumentu. Na czym polega zmiana? Tutaj z główki wystają pionowe trzpienie.

Jeśli sądzicie, że to błahostka i różnica, na jaką nie ma co patrzeć, to zasugerowałbym Wam, że właśnie jesteście w dużym błędzie. Wystarczą dwa słowa klucze: wymiana strun. Zapewniam Was, że ich wymiana w akustyku to przysłowiowy spacerek przez park. W klasycznej gitarze trzeba sobie na taki zabieg zarezerwować o wiele więcej wolnego czasu i nerwów.

Usytuowanie mostka

W tym aspekcie akustyk nie jest “może lepszy” od klasycznej gitary. Jest zdecydowanie lepszy. Twórcy tych gitar dokonali tylko jednej, pozornie niedużej zmiany, jaką było przesunięcie mostka i jednoczesne zwiększenie pudła. A zatem, w czym taka drobnostka mogła pomóc akustykom?

Przede wszystkim, uwolniła osoby grające od pozycji siedzącej. Przypomnijcie sobie teraz wszystkie filmy z gitarą klasyczną w tle. A jeśli nie filmy, to własne doświadczenia. Jest to instrument nie dość, że stworzony do pozycji siedzącej, to jeszcze wymagający solidnego podparcia gitary na przykład kolanami czy mówiąc ogólniej, nogami.

Akustyk uwolnił nas od tego ograniczenia. Obły mostek sprawił, że nagle granie w niemal dowolnej pozycji stało się nie dość, że możliwe, to jeszcze bardzo komfortowe. Jeśli więc wiecie, że nasiadówki przy ognisku raczej nie są dla Was, zdecydowanie powinniście rozglądać się za akustykiem.

Materiały stosowane w gitarach akustycznych i klasycznych

Najważniejsza z różnic w kwestii budulca to rodzaj stosowanego drewna. Najczęściej w gitarach akustycznych stosuje się odmiany świerkowo-mahoniowe. Skąd takie dziwne połączenie? Wynika to z tego, że mahoń znajduje się z tyłu i po bokach, a drewno świerkowe zdobi front. Czasem spotyka się też ten rodzaj gitar wykonany z jesionu, jednak ten rodzaj drewna nie cieszy się tak dużą popularnością, jak duet opisany powyżej.

Gitary klasyczne raczej spotyka się w „wersji” z sosny. Wspólnym mianownikiem obu tych rodzajów gitar jest zwykle klonowy gryf. W tym przypadku trudno o daleko idące różnice. Nie da się też udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o to, która z tych gitar będzie cieszyć się większą wytrzymałością.

Decyzja o zakupie odpowiedniego wariantu powinna być poprzedzona dość dokładną analizą. Jak widzicie, pozornie są to dwa bardzo podobne do siebie instrumenty muzyczne. Często można je nabyć w zbliżonych cenach, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Wydaje się, że pomysłem, jaki warto Wam podrzucić, jest przede wszystkim dokładne poznanie własnych potrzeb i preferencji w zakresie swojej wymarzonej gitary. Jeśli macie taką możliwość, poznajcie ich specyfikę, spróbujcie ocenić z którą czujecie się bardziej komfortowo i… podejmijcie właściwą decyzję.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć